Vysvědčení se rozdávalo až čtvrtou vyučovací hodinu, tedy zhruba v půl jedenácté. Hlavně pro prvňáčky to znamenalo dlouhé čekání, než na rozdílení konečně přijde.

Milé překvapení čekalo na žáky 2. základní školy v Kolíně, kde třída prvňáčků dostala kromě vysvědčení také pochvaly: často byly za reprezentaci ve sportu, případně
za kladný přístup ke škole.

Zajímavý den zažili také žáci 5. základní školy v Kolíně, kde školní parlament složený ze žáků školy vymyslel zajímavou akci – Zpátky v čase. Žáci se totiž oblékli do historického oblečení zajímavých osobností, o kterých si připravili krátké povídání, vysvětlila smysl akce Iva Lokajová, zástupkyně ředitelky.

Občas se tak stalo, že v rámci jedné třídy se sešlo hned několik zástupců z vládnoucí dynastie. Žáci se tak mohli poučit o rodinných vztazích, jak se který druh přízně jmenuje, což nebývá zrovna snadné pojmenovat ani pro dospělé. Školáci si s tím nicméně poradili. Svátečním dnem bylo vysvědčení pochopitelně i v dalších školách na Kolínsku, kam jsme se vypravili s redakčním fotoaparátem, a to do Červených Peček a také do Plaňan.