Žáky doprovodil při dvou skladbách na kytaru jejich učitel Jan Kubín. Všechny hosty na místě přivítal ředitel školy Luboš Zajíc, po něm se ujal slova starosta města Pečky Milan Urban.

Město Pečky jako zřizovatel školy je totiž investorem rozsáhlé stavby. „Hodnota tohoto díla se bude pohybovat kolem 27 a 28 milionů korun," prozradil starosta Milan Urban s tím, že stavební část, která byla právě zahájena by měla stát necelých 25 milionů korun.

Město bude celou stavbu financovat z vlastní kasy. „Žádná dotace v současné době není," vysvětli starosta, že na tento druh investice nebylo možné sehnat finanční injekci z dotačních titulů. Město proto domluvilo osmnáctimilionový úvěr, který budou zastupitelé schvalovat příští týden na svém zasedání.

Součástí této etapy stavby je podle starosty města jak stavební část, tak také gastronomické vybavení kuchyně. Ačkoli se teprve slavnostně zahájila její stavba, vařit by se v ní mělo začít již se zahájením školního roku 2016/2017. „Máme na to krátký čas, ale věřím, že se nám to podaří," předeslal Milan Urban s tím, že poslední stavební práce by měly být dokončeny o prázdninách tak, aby během srpna začal zkušební provoz kuchyně.

Zbrusu nová kuchyně by měla začít fungovat příští školní rok. „Kapacita kuchyně bude šest set jídel," řekl Milan Urban. Počítá se zhruba s pěti sty žáky a s dalšími strávníky z Peček a okolí, kteří do školní jídelny dochází na obědy.

Stavbu školní kuchyně má na starosti firma, která v Pečkách před několika lety stavěla také místní Základní uměleckou školu.
Podle projektanta přístavby se s projektováním začalo již v minulém století, přesně v roce 1998. Následovali však různé peripetie a hovořilo se o různých variantách stavby vzhledem k finančním limitům. Nakonec se vše podařilo a stavba může začít.Výstavba školní kuchyně, jejíž součástí je nejen vývařovna, ale také zásobovací a skladovací prostory, příjezdová komunikace, přístupový chodník i napojení na kanalizaci, není poslední investicí do místní základní školy. Dalším milníkem je stavba v horním patře, kde by měla být tělocvična a aula. „Věřím, že tato akce v dohledné době pokročí tak, abychom naplnili celkovou projektovou dokumentaci, kterou máme připravenou a zpracovanou, " zakonči Milan Urban.