Ten letos připadá na nadcházející úterý. Během úterního dopoledne proběhne v parčíku u Městského kulturního a informačního centra program na podporu Světového dne bez tabáku.

Ten připravují děti ze Základní a Praktické školy v rámci projektu Přívětivý Český Brod, který je financován z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí. „Jak děti, tak dospělé se budeme snažit přesvědčit, že normální je nekouřit,“ popisoval hlavní cíle jeden z učitelů Jaroslav Kulich.

Žáci již v těchto dnech připravují jednotlivá stanoviště, která pak budou lidi na náměstí nabádat k životu bez cigaret. „Lidé si budou moci zábavnou formou vyzkoušet svou kapacitu plic, nebo se podívat například na jejich maketu a co v nich způsobuje kouř z cigarety,“ vyprávěl Kulich.

K vidění bude například i strom zdraví nebo právě strom kuřáka. Připravena ale prý budou i další stanoviště, na kterých žáci společně se svými učiteli budou informovat kolemjdoucí o škodlivosti tabáku.

Akce je určena zejména dětem mezi desátým a patnáctým rokem. „V tomto věku totiž děti často zkouší svou první cigaretu,“ vysvětloval Kulich. Na tuto preventivní akci by tak měly dorazit i třídy z okolních škol.

Žáci Základní a Praktické školy budou kuřáky nutit i k zamyšlení. „Kdo před námi zlomí cigaretu a vhodí ji do připravených válců, dostane od dětí malou odměnu,“ podotkl Jaroslav Kulich. Měl by to být prý první impuls k tomu, aby se zamysleli, proč vlastně kouří.

Martin Šnajdr