Zemědělci hlásí už nyní čtrnáctidenní zpoždění oproti minulým letem. Trpí kvalita, poroste i cena.

„Na okrese Kolín máme k dnešnímu dni sklizeno zhruba 38 procent všech ploch pšenice, 76 procent ječmene a 98 procent řepky a vzhledem
k počasí dochází k velkým ztrátám,“ popsal včera Kolínskému deníku Jaroslav Malý, ředitel Okresní Agrární komory Kolín s tím, že plodiny ztrácí právě i na kvalitě.

„Z tohoto sklízeného porostu zhruba 80 procent už nemá tu kvalitu potravinářské pšenice. Jde to všechno do krmné,“ nastínil Jaroslav Malý.

Tím samozřejmě dojde k velkému snížení tržeb nejen u obilí, ale i u ostatních plodin. Předpokládaný výnos například u pšenice je kolem 5,5 tuny z hektaru. Pokud bude dále takto nepříznivé počasí, bude průměrný výnos daleko nižší.

Vlivem dešťů porosty totiž nejen polehávají ale ztrácí i na hektolitrové váze a tím ztrácí hodnotu potravinářské pšenice.

„Sklízet musíme po hodinách, využít každé chvilky, kdy se dá vyjet do polí,“ popsal Malý.

Loni bylo vše v naprostém pořádku. Žně byly ukončenyk 31. srpnu , kdy bylo užvše sklizeno.

„Letos to vypadá, že se nám to protáhne až do září. Já bych řekl, že minimálně 5 až 6 let zpátky takto kalamitní stav nepamatujeme,“ uzavřel Malý.

Suché červencové počasí nebylo sice z hlediska letošní úrody obilí ideální, ale deště posledních dní tomu takříkajíc „nasadili korunu“.

Nejhorším problémem v současné době je, že sklízecí technika vůbec nemůže vyrazit do pole – přesněji řečeno mohla by, ale nic by neposekala.

„Řada porostů je polehlých, což prodlužuje dobu nasazení kombajnů,“ vysvětlil ředitel Zemědělského obchodního družstva Kačina Jaroslav Havránek. Podle jeho slov je sláma příliš měkká a kosa ji jen „žmoulá“. Je proto třeba počkat, až stébla ztvrdnou. Pak bude možné sekat například ve dvacetiprocentní vzdušné vlhkosti a obilí začít sušit.

Ovlivní výkyvy počasí cenu obilí na trhu?

„Samozřejmě. Cena obilí jde nahoru i vzhledem k okolnostem v jiných evropských státech. U nás je to zase ovlivněno tímto počasím. Nákupní ceny se v současné době již zvedají oproti tomu co se předpokládalo začátkem sklizně a dá se předpokládat, že ještě dál porostou, i díky situaci v Rusku, v Polsku, Maďarsku,“ myslí si Jaroslav Malý, ředitel Okresní agrární komory v Kolíně.

Situace je pro sklizeň obilovin dost problematická, stav je už tak opravdu kritický. Nejen zemědělcům nyní nezbývá než doslova hledět k nebesům a vyhlížet lepší zítřky. Hlavně co se počasí týká.