Návštěvníky nadchne i unikátní průvod v podání chrudimského souboru. „Stejně jako vloni zde bude k vidění soubor Kohoutek a jejich masopustní průvod z Hlinecka. Ten je dokonce zapsán jako nemateriální dědictví UNESCO v České republice,“ dodala Markéta Štormová, která se stará o produkci národopisných pořadů ve skanzenu.

Připraven bude i bohatý doprovodný kulturní program. „Na každou národopisnou akci děláme řemeslné či výtvarné dílny, abychom dospělým i dětem tématicky přiblížili zvyk či tradici. Vyrábět se budou papírové růžičky, klobouk i vozembouch,“ poznamenala.

I milovníci dobrot si přijdou na své. „Dělat se budou i koblihy a vdolky, které budeme připravovat podle starých barokních receptů. Součástí budou i zabijačkové dobroty od pana řezníka Šťastného. To je takový náš specialista, který nám připraví tradiční zabijačku na stůl,“ zmínila Markéta Štormová s tím, že všichni příchozí se mohou těšit na mnohem více.

„Budeme mít i naaranžované stoly, o kterých pak promluví rychtář, neboli ředitel. Na masopustní stůl se dají tradiční dobroty, které připraví řezník, bude to velmi autentická záležitost. Každý zájemce si pak u pana Šťastného může nakoupit co bude chtít,“ přiblížila Štormová.

Trochu adrenalinu dodá i kurz práskání bičem. „Bičař bude předvádět práskání bičem, které má i druhý účel. Práskáním bičem upozorňuje lidé v chalupách, že mají vyjít z domů a vítat masopustní průvod,“ uvedla produkční.

Navštívit skanzen je vhodné i během nepřízně počasí. „Program se koná za každého počasí. V chalupách je teplo, útulno i zábava. Pro děti jsou připraveny různé hry. A i v restauraci nabízíme chutné občerstvení,“ dodala Markéta Štormová.