Program víkendových oslav byl opravdu nabitý. „V pátek byla zahájena výstava na obecním úřadě, která nesla název Minulost a součastnost naší obce,“ uvedla Jitka Vokolková. Večer pak proběhlo slavnostní zasedání obecního úřadu, které bylo spojeno s promítáním filmové kroniky.

To si nenechala ujít ani třídvorská rodačka Marie Lupínková, která nyní žije v Kolíně. „U promítání filmové kroniky jsem si hezky zavzpomínala, ale jak už jsem odsud dlouho, tak jsem některé už ani nemohla poznat,“ přemítala Marie Lupínková.

Hlavní program sjezdu pak probíhal hlavně během soboty. „Ta patřila hlavně svěcení nového znaku a praporu u místní kapličky,“ shrnula starostka. Obec totiž své symboly neměla a ty tak musely být vytvořeny uměle. „Chceme, aby po nás měla další generace památku,“ uvedla Vokolková.

Zejména sobotní program ale Třídvorským znepříjemňoval vytrvalý déšť. „Když jsem se ráno díval z okna, a když jsem sem pak přijížděl, tak jsem si říkal, škoda práce, takový šílený slejvák, ale nakonec se to naštěstí vybralo,“ usmíval se Oldřich Černý, který přijel do svého rodiště z Litoměřic.

Déšť tedy krátce po třetí hodině, kdy začal na hřišti kulturní program, ustal. Na fotbalovém hřišti se pak během odpoledne představili třeba místní dobrovolní hasiči, kteří předvedli požární útok, rodiče s dětmi, které předvedli ukázku ze své cvičební hodiny, nebo místní, kteří nacvičují na gymnaestrádu.Nechyběla ale třeba anivýstava z činnosti místní organizace Českého rybářského svazu na rybářské baště.

Nepříznivé počasí však znemožnilo úvodní a závěrečný seskok parašutistů. „Sobotní den zakončila taneční zábava,“ uzavřela výčet bohatého programu osmého sjezdu třídvorských rodáků starostka Jitka Vokolková. Na neděli pak byl nachystán fotbalový turnaj.

Třídvorští rodáci se do Třech Dvorů rádi vracejí

Tři Dvory – Do Třech Dvorů se o víkendu sjeli tamní rodáci nejen z okolí, ale i z celé České republiky. „Myslím si, že je potřeba takovéto tradice zachovávat a dokonce rozšiřovat,“ hodnotil Oldřich Černý, třídvorský rodák, který přijel z Litoměřic.

Ten se narodil právě ve Třech Dvorech. „Je to mé rodiště, narodil jsem se skutečně ve Třech Dvorech, ne jako dnes v porodnici,“ přemítal. Ve Třech Dvorech prožil své mládí a dodnes se tam rád vrací, podobně jako Marie Lupínková, která dnes žije v Kolíně. „Vzpomínek na Tři Dvory mám strašně moc, byli jsme taková bezvadná parta, chodili jsme zpívat, tancovat. Byla to úplně jiná doba,“ vzpomínala.

I ona se do svého rodiště ráda vrací. „Žila jsem tu do roku 1958, poté jsem se odstěhovala do Kolína, ale Tři Dvory jsou pořád moje,“ rozpovídala se Marie Lupínková.

Zatímco paní Marie žije od svého rodiště, co by kamenem dohodil, pana Oldřicha života zavál až do více jak sto kilometrů vzdálených Litoměřic. Do Třech Dvorů se ale každý rok třikrát až čtyřikrát přijede podívat. „Dokonce na počest mého otce, což byl také třídvorský rodák, tak k jeho stému výročí narození jsme se celá rodina dohodla, že se tu sejdeme,“ prozradil Oldřich Černý. Od té doby, tedy od roku 2003, se ve Třech Dvorech se svou rodinou každoročně schází.

Na své mládí ve Třech Dvorech si vzpomněl i během kulturního programu letošního sjezdu třídvorských rodáků. „Když tu dnes jako jedno vystoupení tancovali českou besedu, tak jsem si vzpomněl, že za mých mladých let jsme také tancovali českou a dokonce i moravskou besedu,“ prozradil Černý.
Program však byl mnohem bohatší. Kromě kulturních vystoupení byly nachystány i výstavy nebo třeba promítání filmové kroniky obce. „Je to bezvadné, jsem ráda, že jsem stihla všechno, co bylo na programu,“ prozradila Marie Lupínková, která si například při promítání filmové kroniky obce s radostí zavzpomínala.

Snad všechny třídvorské rodáky ale děsilo počasí a jeho předpovědi. „Když jsem se ráno díval z okna a pak když jsem sem příjížděl, tak jsem si říkal, škoda práce, takový šílený slejvák, ale nakonec se to vybralo. Jestli tomu pomohlo to svěcení praporu, nebo co, nevím, ale počasí se naštěstí umoudřilo,“ byl rád Oldřich Černý. „Bylo to moc pěkné,“ hodnotil pak.

Už teď všichni oslovení třídvorští rodáci plánují, kdy se do Třech Dvorů opět přijedou podívat.

Martin Šnajdr