V kutnohorském Domově Barbora je aktuálně situace s výskytem onemocnění covid-19 stabilizovaná. Při posledním testování antigenními testy byli všichni pracovníci i klienti negativní. V první polovině listopadu se ale kutnohorský domov potýkal s onemocněním u klientů a pracovníků v Domově pro osoby se zdravotním postižením. U klientů byl ale průběh bez komplikací.

Pozitivní zprávou je i to, že pracovníci, kteří byli v pracovní neschopnosti, se nyní vracejí zpět do směn. „Chtěli bychom touto cestou poděkovat dobrovolníkům, kteří nám v době, kdy jsme se s nákazou v zařízení potýkali, přišli na pomoc i díky spolupráci s databází dobrovolníků Pomůžeme.si,“ uvedla Jana Juklová, pověřená řízením Domova Barbora Kutná Hora.

Klienti v izolaci

Vesměs „negativní“ zůstávají také v nedalekém SeneCura SeniorCentrum Kolín. Jak ale přiznává ředitelka senior centra Marta Menšíková, velký podíl na tom má možnost izolace klientů. A to jak předtím, než jsou do centra přijati, tak i po návratu z obyčejného vyšetření.

„Je to velká výhoda, máme prostor a mohli jsme si tak dovolit vyčlenit karanténní jednotku. Tam umisťujeme nové klienty, ale i ty, kteří jedou třeba na vyšetření do nemocnice či z jakéhokoliv důvodu opustí prostředí našeho centra,“ popsala ředitelka.

Z vlastních prostředků klienty testují PCR testy a teprve až ve chvíli, kdy je zřejmé, že je test negativní, může klient odejít z karanténní jednotky zpátky na svou domácnost. Zřejmě i díky tomu je všech jednasedmdesát klientů v současné době negativních.

Zaměstnanci jsou testováni průběžně. „Testovali jsme sami od sebe ještě předtím, než to nařídila vláda. Snažíme se pro ochranu klientů udělat maximum, ale dobře víme, že je to časovaná bomba. Stoprocentně vše uhlídat nejde,“ uzavřela ředitelka.

Na Hrádku si prošli peklem

Dobře už je nyní také v Domově Na Hrádku, který se nachází na pomezí regionů. Mají tady za sebou ale doslova peklo. „To nejhorší už máme za sebou. Před třemi týdny to ale bylo strašné. Postupně onemocnělo 75 % klientů a z 22členného personálu v přímé péči bylo tucet zaměstnanců pozitivních. Celé jedno patro bylo vyčleněné jako covid zóna, kdo to nezažil, nepochopí,“ popsala nelehkou situaci ředitelka domova Jana Pilná.

Covidem tak v domově neprošlo jen 10 klientů, všichni ostatní už jej prodělali. „Mohli bychom tak mít klidné Vánoce. Až na tři klientky, jejichž stav si vyžádal hospitalizaci, klienti onemocnění snášeli dobře. Personál byl na tom mnohem hůř,“ uvedla.

Devět zaměstnanců je prý s covidem stále na nemocenské. „Není to žádná legrace. Testovat se dle mého názoru mělo už mnohem dřív,“ dodala ředitelka a doplnila: „Moc bych chtěla poděkovat personálu, který občas doslova padá na ústa. Stejně tak databázi dobrovolníků Pomůžeme.si, která skvěle zafungovala, když jsem to nejvíce potřebovali.“