Počet příchozích záležel samozřejmě na počasí. Například když unikátní roubenou kovárnu ze Starého Bydžova znovu probudil k životu kovář Zdeněk Grausam s tovaryšem Vítkem Puchnarem a děti si zkoušely výrobu hřebíků, bylo tak extrémní horko, že u výhně v kovárně bylo chladněji než venku. I přesto si lidé cestu do skanzenu našli a ke kovářově výhni se přicházeli ochladit.

O dalších letních sobotách se například v dílně Otakara Fraňka vyráběly dřevěné hračky, svoji práci představili včelař Marcel Gregor, předseda Svazu českých včelařů v Chrudimi, a likérník Jiří Svoboda z Kouřimi. V areálu muzea byla pro četné zájemce připravena včelí stezka, co s ovocem, které zásluhou včel vypěstujeme, se příchozí dověděli při povídání o ovocných lihovinách. 

Skanzen připomněl i zapomenuté historické stavební techniky prostřednictvím ukázky práce hlinomaze.
Jindy to zase vonělo po dřevě a čerstvě upečeném perníku, to když svoje umění představil řezbář perníkářských forem Jiří Rücker, nositel titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje. V chalupě z Budče přiblížila historii a dnes již málo známý způsob výroby tradičního figurálního perníku Alena Sokolová.

Roztopila se také chlebová pec v rychtě z Bradlecké Lhoty. Iva Válková se svými pomocníky upekla z čerstvě namleté mouky voňavý žitný chléb, housky a výborné koláče s tvarohem, mákem a ovocem. Pro malé i velké návštěvníky byla v provozu dílna na pečení chlebových uzlíků. Připomněla se i sezóna léčivých rostlin, když své řemeslo společně s poradenstvím představila bylinkářka Jana Hunalová, držitelka značky Regionální produkt Vysočina. Ke všem řemeslům se ve školní třídě ve statku z Týřovic četly pohádky, které se právě k danému řemeslu vázaly.

Vzhledem k zájmu veřejnosti plánuje vedení Regionálního muzea v Kolíně, pod které kouřimský skanzen spadá, i v příští sezóně s pohádkovým řemeslným létem pokračovat. „Tentokrát bychom zkusili devatero řemesel, tedy začít pohádkové řemeslné léto už od června a pokračovat do poloviny srpna, kdy končilo léto a začínalo tzv. polétí," říká ředitel regionálního muzea Vladimír Rišlink. Zmíněné polétí trvalo podle tradice našich předků do půlky září, někdy až do sv. Václava, kdy se často ještě udělalo teplo, čili takoví malé svatováclavské léto nebo, chcete-li, babí léto. Záleží ovšem na plánované dostavbě skanzenu. Ta by vzhledem ke svému rozsahu Muzeum lidových staveb pro veřejnost dočasně uzavřela.