Prvním nově otevřeným úsekem je Starokolínská ulice v Kolíně, kde Správa železnic a dopravní cesty opravovala přejezd. Tím pádem se lze do Kolína a z Kolína dostat takzvaně zadem okolo Sandberku, kolem Starého Kolína se napojit na silnici I/38, a vyhnout se tak uzavřené Havlíčkově ulici, kde se rekonstruuje mostek, přesněji řečeno se prakticky staví nový.

Současně skončilo také omezení u Ovčár, kde se stavěl kruhový objezd u právě budovaného obchodního centra v průmyslové zóně.

Značným ulehčením dopravní situace v okolí Kolína je otevření průjezdu přes Polepy, kde Středočeský kraj opravoval povrch komunikace. „Uzavírku jsme přečkali, místo jednoho měsíce trvala dva týdny,“ chválí starosta Polep Rostislav Vodička velmi rychlý postup prací. Současně s opravou vznikl i nový, přesněji řečeno posunutý přechod pro chodce u Vébrovy hospody.

Obec podle slov starosty prací na krajské komunikaci využila a v křižovatkách položila odvodňovací žlábky. „Budeme tudíž, věřím, lépe zvládat přívalovou vodu z ulic,“ vysvětlil starosta s tím, že si tak vlastně Polepy vytvořily rezervu při současné opravě obecních ulic, kdy poté už nebudou muset zasahovat do krajské komunikace.

Nově zrekonstruovaný průtah přes Polepy je samozřejmě vítaným, ačkoli starosta má poněkud obavy. „Teď máme pěkný nový povrch silnice a začnou nám tu závody. Některé úseky prostě řidiče svádí k rychlé jízdě. Budeme žádat polici o dohled a měření,“ poznamenal Rostislav Vodička.

Asi nejdůležitější kolínská uzavírka v Havlíčkově ulici, tedy na příjezdu do města od Kutné Hory a Čáslavi, jež současně od zbytku Kolína oddělila značnou část čtvrti Šťáralka, je naplánovaná do 19. listopadu, práce stále pokračují podle harmonogramu.

Další uzavírkou v okolí Kolína jsou práce na kompletní rekonstrukci průtahu sousedním Starým Kolínem. Ty se týkají zejména místních obyvatel, kteří z části obce musejí využívat objížďku přes Hlízov. „S uzavírkou samozřejmě bojujeme, ale díky firmě, která práce provádí, zatím nemáme žádné velké lapálie,“ shrnul starosta Luboš Železný.

Místní obyvatelé využívají boční uličky, pracuje se mimo jiné na dešťové kanalizaci, takže větší část silnice je během dne uzavřená, ale k večeru po skončení prací se průjezd pro místní otevře. „Stavba je v harmonogramu, od pondělí 5. října začne druhá etapa, což bude od nadjezdu k náměstí,“ řekl starosta s tím, že je dobře, že se už otevřel přejezd ve Starokolínské ulici v Kolíně.