VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šestý díl filmových Básníků doprovodila v kolínském kině delegace tvůrců

Kolín – Na stříbrné plátno se vrátili hrdinové oblíbené série o básnících a do kolínského Kina 99 při té příležitosti opět beseda s filmovými tvůrci.

19.4.2016
SDÍLEJ:

Na stříbrné plátno se vrátili hrdinové oblíbené série o básnícíchFoto: Zdeněk Hejduk

V páteční večer téměř zcela zaplněný biograf nejdříve shlédl téměř dvouhodinový milý a příjemný snímek Jak básníci čekají na zázrak, který opět, již po šesté, natočil režisér Dušan Klein a až po jeho skončení před ně dorazily známé tváře. „Přejíždějí z Náchoda, takže s vámi pobesedují až po filmu," upozornil před promítáním ředitel kina Petr Hejcman.

„Tam to měli horší, ptali se na film před jeho promítáním, takže jej ještě neviděli," smála se Markéta Hrubešová, známá herečka, která dorazila do kolínského kina mezi prvními. Společnost jí dělala Denisa Nesvačilová, ve snímku mladá představitelka dcery Vendulky Utěšitelky, jenž zaujala nejen svojí zrzavou hřívou. Velký potlesk diváků přivítal autora filmových písniček Jaroslava Uhlíře, celou besedu řídila manželka producenta Pavla Šmídmajera. Ta za zajímavé otázky rozdala několik zápisníků s básničkami otištěných na jejich obalech, hrneček a především právě vyšlou knihu líčící osudy filmových hrdinů.

Tu si odnesla Markéta Březinová, která si vzpomněla na přezdívky osudových žen Štěpánka Šafránka ze všech natočených dílů Básníků. „Film měl osmadvacet natáčecích dnů a vznikal v Mělníku, Kladně, Říčanech či Praze," přiblížila Pavla Šmídmajerová. „Režisér Dušan Klein se za ta léta naučil říkat větu, nikdy neříkej nikdy, ale prý už ví, o čem případně budou další básníci," odpověděla Markéta Hrubešová na dotaz, jestli série bude ještě pokračovat. „Klíčem k dalšímu dílu by mohla být třeba věta, že vždycky se ty dveře dají zase zazdít," připomněla se smíchem jednu ze situací ve filmu Denisa Nesvačinová.

„Autor všech scénářů Ladislav Pecháček už nechtěl další díl psát, přestože mu můj manžel říkal, že by věděl, o čem by měl být. Pak mu daroval kresbu od Chagalla, kterou on odmítal, ale nakonec prohlásil, že si ji pověsí na zeď, až budou Básníci napsaní," dodala další historku manželka producenta. I když byly ceny rozdány, stále padaly zajímavé dotazy. „Co natočil Básníky, je majitelem největší soukromé televize v Kongu, z nabídky na další díl byl nadšený, ale chtěl v něm nejen hrát, ale ho i režírovat," odpověděla Pavla Šmídmajerová na dotaz z publika ptajícího se na osudy černošského herce ztvárňujícího postavu Mirečka.

„Kdo neviděl šest filmových Básníků, jako by nežil," dodal hudební skladatel Jaroslav Uhlíř. „Je moc krásné zažít takhle plné kino na českém filmu, pokud se vám líbil, tak jej chvalte nahlas u oběda," uzavřela besedu Pavla Šmídmajerová.

Autor: Zdeněk Hejduk

19.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku, asistovali u toho Blue Bucks a Telegraf.
129

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení