Finální rozhodnutí sice je na zastupitelstvu, ale starosta nečeká, že by se poplatek zvyšoval. „Zvířata ke člověku neodmyslitelně patří, je to odnedávna společník člověka. Myslím, že poplatky se dají vybrat jinak, na můj vkus to je dost drastické," podělil se o názor starosta Týnce.

V Kostelci n. Č. l. o zvyšování poplatku zatím neuvažují. „Zvyšovali jsme poplatek za popelnici, protože město hodně doplácelo. Za psy však zvedat poplatky nechceme," uvedla místostarostka Jana Havelková. Podle ní spíše radnice dbá na to, aby měli majitelé pejsků k dispozici pytlíky a po svých miláčcích uklízeli jejich exkrementy.

Obdobně na novelu zákona prozatím zareagovali také v Kouřimi. „Nebudeme zdražovat," nechala se slyšet Zuzana Čiháková, starostka. Podle ní neměla Kouřim ani navýšené poplatky na maximální možnou hranici a měnit se na tom s novelou zákona nic nebude.

Ani Český Brod se do zvyšování platby nehrne. „Ještě jsme o tom nejednali, ale předpokládám, že zdražovat nebudeme. Už teď jsou lidé zatížení mnoha poplatky," řekl starosta Jakub Nekolný. Obdobně v Pečkách. „Nic takového neplánujeme," uvedla vedoucí ekonomicko správního odboru Marcela Bahníková.

Vybrané poplatky ze psů potom míří do městských a obecních rozpočtu. Kolín má také svůj útulek, zjednodušeně lze tedy říci, že část vybraných peněz pomůže psům, kteří z nějaké důvodu nemají páníčka.

A sněmovna zvýšení schválila. „Pro důchodce je pes kolikrát jediným blízkým živým tvorem, znám případy, kdy senioři živí lépe svého psa než sebe, protože jim už na normální jídlo nezbývá. A teď budou muset platit o stovku měsíčně navíc? Proč?" uvedla krátce po projednání novely Kateřina Klasnová z Věcí veřejných. Strana jako jediná strana hlasovala proti návrhu.

Důchodcům včetně invalidních může totiž vzrůst poplatek za psa z 200 až na 1 500 korun ročně. „Obce si samozřejmě i nadále mohou určit vyhláškou, zda ponechají poplatek v nižší sazbě, zvýší ho o pár set nebo ho napálí v plné sazbě. Zvláště ve větších městech ale nejspíš ke zvýšení poplatků dojde," uvedla Kateřina Klasnová.

Co se týká ale měst na Kolínsku, žádné zvýšení poplatku za psa se pro seniory a invalidy nechystá.

Jak řekl starosta Kolína Vít Rakušan, kolínská radnice současnou výši poplatku nechá, zvyšovat ceny nebude. Místostarosta Jan Pospíšil stávající výši poplatku označil za dostačující. Kolínský sazebník je ale komplikovaný. Senioři a ZTP platí za psa 100 korun, pejskaři žijící v rodinných domech 200 korun, v panelácích 500 korun. Druhý a další pes v paneláku ale pejskaře vyjde na 750 korun.

Zvýšení nechystá ani vedení Týnce nad Labem. „Poplatek za psa je stále stejný, občané platí 80 korun, ZTP nebo důchodci 30 korun. Navíc dostanou v ceně poplatku i sáčky na exkrementy, nestojí to svět," řekl týnecký starosta Dušan Žmolil.