Prý vystupují jako zaměstnanci firmy Vodos a dožadují se vstupu do bytu. Následky přitom mohou být nedozírné.

Na dveře seniorky jednoho dne měl zaklepat dva muži, kteří se představil jako kontrolor firmy Vodos. „Oznámili, že jdou kontrolovat odpady,“ popsal Karel Freud, zastupitel městyse Plaňany. Starší paní po provedené „inspekci“ prý sdělili, že má špatně zapojenou kanalizaci. „Řekli jí, že by si takový problém měla nechat opravit,“ pokračoval Karel Freud. Jinak jí prý měla hrozit pokuta. Lumpové na sebe měli nechat telefonní číslo. Jenže to bylo číslo veřejné telefonní budky. „Od té doby se ale neobjevili,“ řekl. Žádná taková kontrola ale nebyla hlášená. „Nechali jsme vyhlásit rozhlasem, co se děje a aby lidé byli opatrní,“ dodal.

Kontroloři musí na vyzvání při provádění inspekce prokázat svoji identitu. „Naši montéři jsou vybavení průkazem. Pokud si to někdo přeje, tak musí ukázat služební a občanský průkaz,“ vysvětlil Jiří Štěpán, zástupce ředitele firmy Vodos.

Kontroly jsou navíc hlášeny dopředu, takže není možné, aby je kontrolor zaskočil.

Mluvčí kolínských policistů Petra Čimová doporučuje všem seniorům, aby neznámým lidem neotevírali. Také by si měli vybavit dveře nějakými bezpečnostními prvky. „Stačí mít dveřích řetízek a kukátko,“ řekla. Policisté se budou případem dále zabývat.