Podle zkušeností realitního makléře Lubomíra Fleisiga je největší zájem o byty 2+1 nebo 2+kk, co se týká kolínského realitního trhu.

Naopak nejvíce bytů je 3+1, říká realitní makléřka Martina Škotová. Proč tomu tak je? Nepoměr mezi nabídkou malých a velkých bytů podle ní částečně způsobuje fakt, že se stavěly spíše vícepokojové byty než ty malé. Jde také o finanční možnosti lidí. „Je větší šance získat úvěr na koupi menších, levnějších bytů," vysvětluje.

O jaké byty je potom zájem nejmenší? „Co se týká bytů, tak nejhůře prodejné jsou byty 3+1 bez balkonu, dále byty v prvním nebo posledním patře. Problém také je, když dům nemá výtah," řekl Lubomír Fleisig.

Oba makléři se shodují, že Kolíňáci byty často kupují, a nikoliv, že by převládaly pronájmy. Někteří je berou i jako investice.

Neznamená to však, že by Kolíňáci byty pouze kupovali. Zájemců o pronájem je i tak hodně. „Kolín je městem s poměrně velkým množstvím pracovních příležitostí, ať již v automobilovém průmyslu, tak i jinde. Má vynikající dopravní spojení s Prahou. S tím vším souvisí vysoká poptávka po nájemních bytech, která převyšuje nabídku nájemního bydlení," řekla Martina Škotová.

Situace je stejná u městských bytů

Jiné to ani není, co se týká městských bytů.

Pokud tak člověk žádá o městský byt, má šanci spíše na větší, třebaže i ty se daří udat. „Byty 2+1 a 2+kk nemáme volné, jsou k mání, pouze když se z nějakého důvodu uvolní," řekl kolínský místostarosta Tomáš Růžička. Situace je obdobná i v případech 1+1 a 1+kk. Volné byty jsou pouze o velikosti 3+1 na sídlišti kolem vodárny.

Proč jsou ale malé byty tak populární? „Můžeme se dohadovat. Jednak to je tím, že se buď jedná o mladé rodiny, nebo mladé jednotlivce, kteří odešli od rodičů a z nástupního platu si nemohou dovolit větší byt, nebo dosáhnout na hypotéku," podotkl.

Některé městské byty podle jeho slov obsadili ve spolupráci s kolínskou nemocnicí, která je používá v době rekonstrukce svobodárny, aby mohli získat třeba potřebného odborníka.

Několik bytů město pronajalo jako chráněné bydlení.