Rodáci zavzpomínali na dobré časy, které prožili v Nesměni. „Po počátečním zjišťování „a ty jsi kdo“, následovalo dojemně radostné vzájemné vítání a objímání. Po částečném zklidnění se od místní rodačky Marie Boumové dozvěděli události, které se v obci staly od doby, kdy Nesměň opustili, ale hlavně informace o současném dění a životě v obci. Procházkou obcí si připomněli všechny „lotroviny“, které tu „ne-dávno“ prováděli, události, které jsou i dnes jako živé a vzpomněli na kamarády, kteří tu bohužel již nejsou,“ uvedla kronikářka Jaroslava Holá.

Krátké povídání od kronikářky Jarky Holé všechny přítomné uchvátilo a ani samotní rodáci si nestihli říct vše, co potřebovali. „Následně se rozproudila živá debata o událostech, které se staly, kterých byli účastníci, či je od svých rodičů, prarodičů slyšeli a které by bylo vhodné zaznamenat pro příští generace. S ohledem na pokročilou dobu a cestu domů, bylo setkání ukončeno s tím, že zcela určitě se musíme znovu sejít, „vždyť jsme spoustu věcí ještě neprobrali,“ vylíčila Holá na závěr.

Na setkání chyběl nejstarší rodák Otakar Urban, který se v Nesměni narodil v roce 1926. O jeho vzpomínkové akci vám přineseme informace v dalším článku Kolínského deníku.