Opatrnosti není nikdy dost, když manipulujete s pyrotechnikou. Své o tom vědí hasiči i záchranáři, když vyjíždějí k případům, kdy to dopadá špatně.

Zeptali jsme se proto Ladislava Holomčíka, mluvčího středočeských hasičů, čemu se při odpalování zábavní pyrotechniky vyhnout. Ten vysvětlil, že opatrnost by měla začít již při nákupu. „Zábavní pyrotechniku byste neměli kupovat tam, kde na ni prší, nesmí být ve vlhku. Výrobky by také měly mít certifikát," upozorňuje.

Měli byste si dát také pozor, jakou tzv. třídu pyrotechniky kupujete. „Je taková pyrotechnika, kterou musejí odpalovat střelmistři nebo lidé, kteří na to mají patřičné zkoušky, protože se to řídí zákonem," popisuje Ladislav Holomčík.

Stejně tak varuje, že podle předpisů nesmíte pyrotechniku odpalovat v blízkosti obytných budov, kostelů, škol, školek a zdravotnických zařízení.

Varuje také před tím, že musíte myslet nejen na svoje zdraví, ale i na zdraví ostatních. „V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, která způsobuje, že lidé přestávají být dostatečně ostražití," varuje.

Odpalování ohňostrojů je problém třeba i na sídlištích. „Může přelétnout přes ulici do otevřeného okna, na balkon, nebo na střechu a začít hořet," varuje. Stejně tak můžete poškodit auta, zapálit kontejnery a popelnice.