„Jedná se o největší akci na veřejném osvětlení v letošním roce, bude se dělat kompletní rekonstrukce a modernizace osvětlení v několika ulicích – Hlavní, V Zahradách a K Ovčárům,“ uvedl starosta.

V poslední jmenované ulici to bude navíc i rozšíření osvětlení, protože v této lokalitě se rozrostla zástavba rodinných domků. Celkem by práce měly stát kolem tří milionů korun. Akce je součástí velké rekonstrukce, na kterou město čerpá dotace z programu Efekt. V posledních letech se Kolínu daří každý rok čerpat maximální částku, tedy dva miliony korun.

Vloni se takto opravilo osvětlení ve třinácti ulicích, byla to Benešova, Na Výfuku, Moravcova, Kremličkova, Březinova, Na Magistrále, Míru, Mikoláše Alše, V Zídkách, Zborovská, Antonína Dvořáka, V Lomu a Na Třešňovce. Celkem se jednalo o výměnu 216 svítidel za nová výbojková nebo ledková, rekonstrukci tří rozvaděčů a výměnu 77 stožárů.

Výhodou modernizace je i nový systém propojení, v kostce řečeno – pokud dojde k poruše v jedné ulici, zůstane bez proudu jen ta, případně okolí, ale nemusí se vypínat celá lokalita nebo celá čtvrť, jako tomu bylo dříve.

Nevýhodou se některým obyvatelům zdá vyšší intenzita světla. Například jedna z obyvatelek Kremličkovy ulice soudí, že nové osvětlení svítí až moc. Do bedny přání vhodila radnici vzkaz s tímto podnětem dokonce ve verších.