Z pětice kandidátek vedou ženy dvě. Obhajovat post starostky bude Zuzana Čiháková (Kouřim – náš domov, SNK). Ta působí v komunální politice řadu let. Do lokální politiky vstoupila v roce 1994, do funkce starostky byla zvolena v roce 1998. Další kandidátkou na starostku je Vendula Dvořáková (Nezávislí pro Kouřim).

Zbytek prvních pozic na kandidátních listinách obsadili muži. Za ČSSD je lídrem Libor Borový, současný kouřimský radní. Kandidátku KSČM vede Miroslav Vendl, místostarosta města. Sdružení za moderní a prosperující Kouřim do voleb povede Luboš Čepelák, současný zastupitel.

Starosta by podle Zuzany Čihákové, která svůj post obhajuje již několikáté komunální volby, měl mít vlastnosti jako jiný slušný člověk. Představy o funkci se jí prý nezměnily. „Jsou neustále jednoznačné - být s lidmi a pro lidi,“ řekla. Práce je velmi rozmanitá. „S dobrým týmem lidí okolo se dá zvládat téměř vše,“ poznamenala.

Co se týká Kouřimi, je ráda, že se podařilo zahájit v letošním roce sanaci podzemních vod v Molitorově a jednoho z vrtů v Kouřimi. „Ty byly zasaženy před rokem 1989 uhlovodíky,“ podotkla.

V minulých komunálních volbách v roce 2014 kandidovalo v Kouřimi šest stran a sdružení: ČSSD; KSČM; Kouřim – náš domov, SNK; KDU-ČSL; Sdružení nezávislých kandidátů pro město Kouřim a Sdružení za moderní a prosperující Kouřim.

Nejvíce mandátů tehdy získalo sdružení Kouřim – náš domov, SNK (osm mandátů). Kandidáti z ČSSD, Sdružení za moderní a prosperující Kouřim, a SNK pro město Kouřim získali po dvou mandátech pro svoji stranu či hnutí. KSČM ve volbách získalo jeden mandát, KDU-ČSL ani jeden.

Co se povedloPodařilo se dokončit opravu hradeb v parku. Rekonstrukce přinesla dětské hřiště včetně různých prvků na hraní a mlhoviště. Vedení města umístilo do lokality 20 nových laviček, přibyly i odpadkové koše, návštěvníkům slouží nové sociální zázemí. Na místě jsou i komunitní knihovny a pikniková louka s krytým domkem, ve kterém jsou lavice a svačinový stolek. Na místě je i Galerie Na Plotě. Současně se Kouřim postarala i o své stromy, které zapojila do projektů Zdravé stromy pro zítřek a Stromy pod kontrolou.

Co se nepovedloKouřim nemá stále zrekonstruované koupaliště, o kterém se před několika lety hovořilo jako o další možné investici ve městě, konkrétně o plovárně jako přírodním koupacím jezírku. V minulosti bylo koupaliště napuštěné a opatřené cedulí Koupání na vlastní nebezpečí. To ale již řadu let neplatí a místní musejí hledat osvěžení v létě jinde. Starostka Zuzana Čiháková odpověděla, že s touto rekonstrukcí se podle dlouhodobého rozvojového plánu počítá do roku 2020.

Některé zásadní investice- Zateplení mateřinky, rekonstrukce střechy, snížení energetické náročnosti
- Zateplení sportovní haly, vybudování parkoviště
- Oprava Santiniho kapličky – kaple Panny Marie Pomocné
- Stavba systému přírodních cest, umístění laviček s odpadkovými koši a vysázení zeleně na autobusovém nádraží
- Oprava oken, dveří a výtahu v domě s pečovatelskou službou

Vedení města Kouřim

Starostka
Mgr. Zuzana Čiháková (Kouřim - náš domov, SNK)

Místostarosta
Miroslav Vendl (Komunistická strana Čech a Moravy)

Radní
Marek Ježík (Kouřim - náš domov, SNK)
Mgr. Jana Havlíčková (Kouřim - náš domov, SNK)
Ing. Libor Borový (Česká strana sociálně demokratická)

Zastupitelé
Jaroslav Maršálek (Kouřim - náš domov, SNK)
Mgr. Jana Moskalová, Th.D. (Kouřim - náš domov, SNK)
Roman Kubelka (Kouřim - náš domov, SNK)
Mgr. Ing. Tomáš Neruda, MBA (Kouřim - náš domov, SNK)
Josef Hasil (Kouřim - náš domov, SNK)
Mgr. Hana Borová (Česká strana sociálně demokrat.)
Luboš Čepelák (Sdružení za moderní a prosperující Kouřim)
Miroslav Svoboda (Sdružení za moderní a prosperující Kouřim)
Antonín Šindler (SNK pro město Kouřim)
Ing. Alena Nádeníková (SNK pro město Kouřim)

Nedokončili volební období
Hejduk Jaroslav MUDr. (Sdružení za moderní a prosperující Kouřim)
Křišťan Vladimír Ing. (Sdružení za moderní a prosperující Kouřim)
Šindlerová Jiřina (SNK pro město Kouřim)