Úplným počátkem velkooseckých sportovních projektů byla fotbalová škola, pro kterou měla podle studie vzniknout vedle stávajícího areálu ještě další dvě až tři tréninková hřiště. Podle starosty Drahovzala to bylo spojené s vizí jeho předchůdce Jiřího Otty o regionálním centru sportu. "To se nenaplnilo, protože Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dotace na fotbalové akademie nerozdělovalo," říká Drahovzal a dodává: "Nicméně utkvělá představa o sportovním centru v panu Ottovi prostě byla, a když na olympiádě v Turíně v roce 2006 skončila Martina Sáblíková čtvrtá na pětikilometrové trati, tak přišel s nápadem, že by na celé této ploše mohla vyrůst rychlobruslařská hala s dalším zázemím."

Ambiciózní plány skončily dluhy

Megalomanský plán počítal s otočením fotbalového hřiště o devadesát stupňů a vybudováním ještě jednoho, hned vedle. Areál měl dále obsahovat tenisové kurty či hotel pro 150 hostů. Dokonce existovala domluva s Českými drahami o vybudování nové vlakové zastávky na trati na Hradec Králové. Od roku 2007 se na projektu začalo intenzivně pracovat. "Vytvořila se akciová společnost, dnes už zkrachovalá, a do té obec dala pozemky pro stavbu haly. Navíc si vypůjčila 2,5 milionu korun od soukromého subjektu a začala objednávat projektové práce. Jenže ta společnost nebyla schopná své pohledávky splácet a obec nebyla ručitelem, ale paradoxně věřitelem," vzpomíná Drahovzal.

V roce 2010, když už bylo jasné, že žádný investor na výstavbu haly a okolí není, spadla akciová společnost do insolvence. Její veškeré akcie se poté převedly z obce na nově vytvořený subjekt Český svaz rychlobruslařů. Jenže spolu s tím se převedlo i vlastnické právo k již zmiňovaným pozemkům. "V tu chvíli by se obec k těmto pozemkům už nikdy nedostala. Takže když jsem se po komunálních volbách stal starostou, jako svou první věc jsem chtěl smlouvu o převodu akcií a pozemků zrušit. To se po jednání s trenérem Petrem Novákem a architektem haly Arnoštem Navrátilem povedlo, jelikož nechtěli podepisovat smlouvu, o kterou už obec nestála," vysvětluje Pavel Drahovzal.

V insolvenci pozemky vydražil soukromý subjekt s tím, že v roce 2018 došlo k dohodě o převodu pozemku Viktorie Velký Osek za jednu korunu do majetku obce. Ve stejné hodnotě, tedy asi 2,4 milionu, má tato společnost zdarma připojení na kanalizaci a vodovod pro případně vzniklou obytnou čtvrť. "Po velmi dlouhé době jsem zjistil, kdo má být investorem, jenže ten subjekt měl spoustu podmínek, jako třeba propagaci haly Martinou Sáblíkovou a další. Té spolu s trenérem sponzoři postavili totožné domy viditelné při výjezdu směrem na Veltruby, ale oni majiteli nikdy nebyli, pouze uživateli," dodává Drahovzal, s tím že si občané poklidné obce u Kolína takový rozruch prostě nepřáli.