Strážníci městské policie opět mohou v praxi měřit rychlost. Pouze však na předem daných úsecích. Konečné slovo při sestavování seznamu takových míst měla Policie České republiky.

V Kolíně jde celkem o šestnáct ulic. Jedná se ve velké míře o hlavní a hojně využívané komunikace. Nechybí ale například ani ulice Sadová nebo Plynárenská. Právě v této ulici si místní obyvatelé v minulosti už několikrát stěžovali na nedodržování rychlosti a na nedostatečnou pozornost policie. Snad se ji tedy nyní dočkají.

Služeb českobrodských strážníků využije dokonce i několik okolních obcí. Zkontrolovat řidiče dojedou mimo „své“ město například i do Rostoklat, Poříčan nebo Tuchorazi.

Někteří řidiči si stěžují na fakt, že strážníci v jistých místech měří zbytečně. Státní policie i z tohoto důvodu vydala doporučení. „Rychlost by se ve stanovených úsecích měla měřit v době, kdy překračování rychlosti vozidel představuje nejvyšší riziko pro bezpečnost a plynulost silničního provozu a pro bezpečnost chodců,“ uvedla Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství.

Jak jsme již několikrát uvedli, měřený úsek musí být předem označený mobilními dopravními značkami. Strážníci je ještě před samotným měřením postaví na začátek a konec. Zřejmě proto, aby si mohli dát pospíchající šoféři pozor. Výjimkou není ani Ovčárecké ulice v Kolíně, kde jsou měřiče rychlosti přidělané napevno. „Podle zákona musí být i tento úsek označen mobilními značkami, nikoliv přidělanými nastálo,“ popsal ředitel městské policie v Kolíně Viktor Prokeš.

Mnoha lidem to připadá postavené na hlavu. „Jestliže platí nějaký zákon nebo vyhláška, jsem povinen to dodržovat. Jestliže je nejvyšší rychlost v obci 50 km/h, tak ať měří strážníci, kde chtějí. Na co další upozorňování? To bychom za chvíli mohli taky chtít, aby v metru byl revizor povinen umístit do vozu tabuli s nápisem Zde probíhá revize jízdenek,“ poukazoval na určitou nelogičnost jeden z řidičů.

Místa, kde nyní mohou městští strážníci měřit rychlost
KOLÍN (ulice) ČESKÝ BROD (ulice) OBCE
Havlíčkova (silnice č. I/38) Palackého Liblice (Školní, Bylanská ul.)
Jaselská (silnice č. I/38) Tuchorazská Štolmíř ( sil. II/245)
Pražská Prokopa Velikého Tismice (II/113)
Jateční Klučovská Krupá (II/108)
Táboritská Zborovská Poříčany (II/330)
Polepská Žitomířská Rostoklaty (I/12)
Plynárenská Žižkova Nová Ves II (III/1131)
Žižkova Kollárova Břežany II (III/24513)
Masarykova Komenského Tuklaty (III/10163)
Benešova Doubravčice (II/113)
U Nemocnice Tuchoraz (III/1132)
Radovesnická
Třídvorská
Veltrubská
Sadová
Ovčárecká
Policie doporučuje měřit rychlost v daných úsecích v době, kdy překračování rychlosti vozidel v daných úsecích představuje nejvyšší riziko pro bezpečnost a plynulost provozu. zdroj: PČR Kolín