VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rychlost informační doby se musí promítnout i do filozofie

Kolín /ROZHOVOR/ - Cenu města Kolína by letos mohl získat známý Kolíňák a iniciátor mnoha kulturních akcí Miloš Kim Houdek.

19.3.2014
SDÍLEJ:

Miloš Kim HoudekFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Popovídali jsme si s ním o tom, kam podle něj současná kultura míří, a co udělá s finanční odměnou, která se pojí se získáním Ceny města Kolína.

Rada schválila vaše ocenění, aktuálně jsou na tahu kolínští zastupitelé. Co na nominaci říkáte?

Jsem mírně překvapen, vždy jsem vše dělal, aniž bych s nějakou cenou počítal. Spíše to beru jako takový seznam činnosti od roku 1988, kdy jsme zakládali malou galerii. Uběhlo hodně let, od zvonění klíčů to je pětadvacet let. Vždy mi šlo o to odvést práci pro kulturu. Je to pro mě tedy jako taková reflexe mé práce.

Vyvíjí se podle vás kultura, nebo stagnuje?

Myslím, že je potřeba nových impulzů a pohledů. Ale to už naše generace nemůže udělat, to je na té další.

Dokážete ale současné trendy zhodnotit, co má smysl, co naopak ne?

V každé době jsou vypíchnuté jisté typy kulturních médií. Ať už se jedná o fotografii, film, výtvarné umění nebo literární projevy, vždy se musí najít médium, které to vystihne nejlépe. A ještě to dále posune. Ale to je právě na té nové generaci.

Hodně se dnes klade důraz na rychlost. Dlouhé texty nikdo už pomalu nečte, to samé platí s množstvím obrazů a podobně. Napadá vás, jak z toho ven? Nebo jinak je třeba hledat cestu, jak z toho ven?

Myslím, že je přirozené, že jak se člověk pohybuje ve čtyřech ročních dobách a každá má něco, tak to platí i pro doby obecně. Informační doba klade nároky na rychlé tempo informací, rychlé uvažování. To se musí promítnout do kultury, filozofie a přemýšlení o světě. A ty možnosti jsou nádherné a obrovské, jen je třeba sledovat vývoj.

Spousta kultury se odehrává ve virtuálním prostředí internetu. Co vy na to?

Jezdím na přednášky Tomáše Halíka, který říká, že tento současný svět je v obrovském pohybu, ale je na každém, aby přispěl k humanistickému postoji, aby byl spirituálně laděný, aby ten život za něco stál a nebyl plytký. I dnešní rychlá doba musí mít harmonii, aby člověk měl silný pocit ze života.

Brzy se otevře divadelní klub, Kolín má městskou galerii… Co podle vás ještě chybí?

Na divadelní klub se hodně těším, protože v 80. letech jsem tam měl výstavu.

Co jste vystavoval?

Člověk se tehdy vyrovnával s americkými beatniky, měl jsem tam tedy literárně výtvarné setkání. Proto na klub nenechám dopustit. Pro Kolín to je další možnost, jak kulturu posílit a zkvalitnit ji. Také je pěkné, že má knihovna svůj sál, jsou tam výstavy, přináší to své ovoce.

Co vám v Kolíně chybí?

Mrzí mě, že se nepodařilo více zachytit moderní trend pantomimy. V devadesátých letech jsme vytvářeli prostor, aby vznikla návaznost na její vývoj, založili jsme pantomimický festival, stejně jako fotografický. Ty se ale dostaly do pozadí, svým způsobem zmizel Funkeho festival, kvalita pantomimického festivalu šla podle mého pohledu pozvolna dolů, ale třeba se mýlím.

Se získáním Ceny města Kolína se pojí odměna 10 tisíc korun. Máte rozmyšleno, co s takovou částkou uděláte, pokud Cenu získáte?

Co se týká kultury, tak jsem nikdy nemyslel na zisk. Kdyby to ale všechno dopadlo, tak bych částku věnoval na připravovanou knížku o kolínském hradu, zámku a pivovaru. Měla by zachycovat dějiny a jednotlivé majitele až po současnou dobu, aby se tam mihla jednotlivá období v pozitivním slova smyslu.

V prostorách zámku má vzniknout podnikatelský inkubátor. Co říkáte na takové využití historické stavby?

Přemýšlel jsem o tom. Před několika dny mě inspiroval televizní pořad o 3D tiskárnách. To je takové zajímavé zařízení, které umožňuje postavit třeba i dům, v Holandsku se o to pokoušejí. Tohle dát do kolínského zámku, tak by to přilákalo spoustu lidí. A věřím, že jednou se taková technologie bude používat i pro tvorbu umění.

Autor: Jakub Šťástka

19.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Kolín – Zatímco o sobotním večeru v televizi zástupci politických stran odhalovali, s kým půjdou či nepůjdou do koalice a v domácnostech bouchali šampaňské nebo hledali pas, to podle toho, koho volili, v kolínském městském společenském domě hrály kapely, které přežily nejen ústrky a zákazy komunistů, ale i všechny vlády současné.

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení