„Rozsvěcení vánočního stromu se i v souladu s tradicemi přesouvá na první adventní neděli, což je spojeno s kulturním programem," řekl starosta.

V pátek se potom odehrají pouze trhy na náměstí. „Fáma na sociálních sítích, že radnice ruší adventní trh, není pravdivá. Trh bude, ale odehraje se v pátek," uvedl.

Dvě vánoční události v jeden den působily podle jeho slov přeplněně a neútulně. „Atmosféra vánočních trhů nebyla dostatečná, lidé si stěžovali, že to byla velká tlačenice," řekl.

Kulturní program se také mění. Vloni na rozsvěcení vánočního stromu vystoupil zpěvák Petr Kotvald, za což radnice sklidila kritiku od té části veřejnosti, která program nepovažovala za vánoční. „Program jsme se pokusili více přizpůsobit vánoční atmosféře. Ne třeba dávat přednost nějakým hvězdičkám, které ne všichni lidé kvitovali s povděkem, snažíme se do toho zatáhnout místní umělce, kteří budou tím stěžejním tělesem, které bude vystupovat," dodal Vít Rakušan.

Nová podoba vánočních událostí je výsledkem průzkumu veřejného mínění, kdy se radnice lidí ptala, zda souhlasí s rozdělením programu do dvou dnů. Dalším bodem potom byla otázka, zda má vystoupit na rozsvěcení vánočního stromu známý interpret, kolínští umělci, nebo by lidem na této události stačila reprodukovaná hudba.