Začal se zajímat památkový ústav

Ačkoli mají v Klášterní Skalici obyvatelé stejný názor, o stav mostku se v nedávné době začal zajímat národní památkový ústav. V Klášterní Skalici je však už rozhodnuto. Most se nebude rekonstruovat, postaví se nový.

Podle starosty Jaroslava Lukeše byl stávající most již několikrát opravený, naposledy však v roce 1968, když po něm přejely tanky. „Most má prasklou klenbu. Již v září roku 2012 jsme nechali vypracovat mimořádnou prohlídku," řekl Lukeš. Už ta ukázala neuspokojivý stav. Po loňských povodních pak byl most opětovně prohlédnutý statikem. Ortel zněl jasně: oprava je nutná. Obec se však rozhodla pro most nový. Jelikož v současné době hrozí i nadále nebezpečí od vody a navíc řidiči neustále porušují pravidla. Kdyby došlo k rekonstrukci, hrozí, že by došlo k uzavření dopravy.

Občané vítají stavbu nového mostu také proto, že vznikne širší most a také chodník, který v současné době u mostu chybí. Ten bude mít na starosti sama obec.

Nakonec se dohodli na kompromisu

Jak se zdá, národní památkový ústav ustoupil a s novým mostem souhlasí. Podle starosty Jaroslava Lukeše si však přejí zdokumentovat celou stavu. Dále je jejich podmínkou některé kvádry ze starého mostu použít na stavbu mostu nového. „Obec se zavázala, že tuto podmínku ohlídá," přiznal Lukeš. Navíc dodal, že kdyby musel most zůstat zachovaný, stejně by musel změnit svůj vzhled.

Zlepší se dopravní dostupnost i průtok

Podle doporučení by totiž musel vzniknout ještě třetí průtokový pilíř. Kvůli němu by obec navíc musela odkoupit další pozemky.

Díky novému mostu by se tedy měl zlepšit průtok vody a zároveň také průjezdnost celou obcí.

Občané na květnovém zasedání zastupitelstva s rozhodnutím vedení obce souhlasili a zároveň prosili, aby se stavba nového mostu už nikterak nezdržovala.

V brzké době by mělo podle starosty obce Jaroslava Lukeše proběhnout stavební řízení. Přesný termín však ještě není známý.

S opravou mostu souvisí následně také oprava opěrné zdi, na kterou dostali v Klášterní Skalici dotaci. Obec počítá také s výstavbou již zmíněného chodníku. Lávka pro pěší však prý nebude nic jednoduchého. Podle starosty musí být postavená demontovatelná lávka.

Až bude všechno hotové, počítají ve Skalici také s výsadbou nové zeleně.

Problémy měli také v Radimi

Podobné rozhodování mají za sebou také Radimští. Ti však historický most zachránili. Nejprve bylo rozhodnuto o postavení nového mostu. Když už projekt téměř vznikal, podařilo se starostovi Martinovi Sýkorovi to, o co usiloval. Most nezbourají, čeká ho rekonstrukce.