Akce se koná jako součást projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník. Netradiční sportovní výzva letos vzbudila pozornost dvojnásobné olympijské vítězky a dvojnásobné mistryně světa Báry Špotákové, která v sobotu přijde ze svého titulu patronky projektu ČUS Sportuj s námi extrémní vodáky podpořit.

Stavidla rybníka Vavřinec se otevřou v sobotu ráno v 7 hodin. Od 9,30 hodin budou na divokou vodu vyrážet v krátkých odstupech závodníci na kánoích, kajacích a v gumových plavidlech. Konec závodů je plánovaný na brzké odpolední hodiny v závislosti na počtu přihlášených. Start je pod hrází rybníka Vavřinec, cíl o šestnáct kilometrů níže v Toušicích.

Těsně před cílem se nachází známá Toušická kaskáda, kterou organizátoři důrazně doporučují nesplouvat, pokud posádky lodí nepatří mezi skutečné profesionály na divoké vodě. „Většinou se dostaví 300-400 závodníků a k tomu tak 1 500 zájemců o splutí z řad rekreačních vodáků. Na nejlepší tři v každé z pěti soutěžních kategorií – kajak muži a ženy, kánoe C1 a C2 mixy a gumová plavidla – bude čekat odměna. Mezi cenami budou trička, ale také praktické věci, které ocení každý vodák, jako pádla a jiné vybavení. Slavnostní vyhlášení proběhne v rámci zábavy s muzikou v sobotu večer v sokolovně v Horních Krutech,“ upřesnil Václav Polák z pořádajícího Oddílu vodní turistiky Pečky.

Průběžně se v sobotu budou moct plavit i rekreační vodáci, podmínkou je, aby na trati dali vždy přednost závodníkům, s nimiž se setkají. Přípustné nejsou rafty a pramice, děti se mohou účastnit jen v doprovodu dospělé osoby. Druhá šance popasovat se s divokou vodou, nastane v neděli.

„Akce každoročně láká zástupy vodáků z celé země a všech věkových kategorií. Vavřinecký potok splouvají mladší ročníky v doprovodu, ale také senioři nad pětasedmdesát let. Přihlášky nám pokaždé přibývají do posledních chvil a i letos očekáváme velký zájem,“ prozradil Václav Polák.