Co od nového roku 2016 očekáváte? Na to jsme se zeptali třeba kolínského starosty Víta Rakušana.

„Očekávám není v daném případě správné slovo… Spíš doufám. Doufám a moc si přeji, aby byl klidnější než ten letošní, aby lidé neztráceli naději a nezačali věřit jednoduchým řešením. Přál bych si – a rozhodně to nemyslím jako obecnou frázi – aby byl zachován mír, aby v oblastech válečného utrpení přestali umírat civilisté, děti. A Kolínu bych přál, aby i nadále udržel příjemnou společenskou a kulturní atmosféru, která je pro něj poslední dobou příznačná. A předsevzetí si dávám obvykle jindy než na Nový rok, byť si samozřejmě pro sebe i já řeknu, že v roce 2016 bych měl běhat víc a jíst míň… Tak uvidíme," řekl s úsměvem.

Největším úkolem na rok 2016 pro radnici v Českém Brodě je podle starosty Jakuba Nekolného zabezpečit místa pro žáky v základních školách, protože nyní jsou třídy takříkajíc rozházené po celém městě. „Podali jsme žádost o dotaci na vybudování dalšího školního pavilonu, konkrétně se jedná o bývalý infekční pavilon v areálu nemocnice. Stále máme hodně dětí do prvních tříd a z pátých a devátých ročníků jich odchází méně. Zkrátka ze školek přicházejí do základních škol silné ročníky," říká starosta. „Současně musíme žákům zajistit i stravování. Zrekonstruovali jsme už kuchyni, ale kapacita jídelny zůstala stejná, nemohli jsme ji navýšit," vysvětlil Jakub Nekolný.

Dalším plánem na příští rok je podle jeho slov přesun informačního centra a vybudování nové služebny městské policie. Zde by měla být i tzv. čtyřiadvacetihodinová zóna, kde by si občané mohli vyřídit maximum věcí včetně občanských průkazů, pasů, řidičských průkazů či schůzek s referenty.

Českobrodská radnice by se v nadcházejícím roce chtěla pustit také do projektování nového přivaděče vody a rekonstrukce vodojemu. „Bude se projektovat také oprava Žižkovy ulice a postupně by se měl proměňovat také zmíněný areál nemocnice. Jsou to plány na dva, tři roky dopředu, ale první viditelné změny by měly být už v roce 2016," řekl starosta Nekolný.

Toho osobně těší i fakt, že se do Českého Brodu podařilo získat pořádání mistrovství republiky v basketbalu děvčat do 12 let, jež Jakub Nekolný v Českém Brodě trénuje. Akce se uskuteční zhruba na přelomu dubna a května. „Akci budeme dělat společně se Sadskou," připomněl Jakub Nekolný skutečnost, kdy se vlastně takto spojila města poprvé v historii. Zároveň popřál všem čtenářům Kolínského deníku do nového roku hodně zdraví a štěstí.

V Cerhenicích plánují především zprovoznění environmentálního centra, které nyní finišuje s výstavbou.

„Největší akcí, na kterou nyní probíhá projektová příprava, je výstavba nové mateřské školy. Budeme žádat o dotaci a doufáme, že to dobře dopadne, protože novou školku potřebujeme. Máme stále více dětí, něž kolik je současná kapacita školky schopná pokrýt," říká starosta Marek Semerád.

„V roce 2016 chceme také dobudovat kanalizaci a vodovod v Cerhýnkách," dodal Marek Semerád s přáním čtenářům všeho dobrého do celého nadcházejícího roku.

Ředitel Městského společenského domu Kolín Zdeněk Hejduk od nového roku raději nečeká nic a nechá se překvapovat, samozřejmě pokud možno příjemně.

„Pracovně mě už čtvrtou lednovou sobotu čeká ples Města Kolína, jehož přípravy zaberou celý čas před ním, první březnový týden nás čeká dávno vyprodaný koncert Kryštofa, Rybářský ples a Arakain s Dymytry, takže několikerá absolutní přestavba kulturáku, jarní program už je kompletně zveřejněný, na podzimní se chystám. Doufám, že stále budu o kultuře referovat do tohoto listu i do hudebního měsíčníku, stejně jako pokračovat v mé hudební hodince na internetovém rádiu. A s každým uplynulým týdnem bude zase větší sranda s vnučkou Karlou," popsal Zdeněk Hejduk.

Jak vidí rok 2016 Dušan Žmolil, starosta Týnce nad Labem? „Musíme pokračovat v rozdělané práci, záleží, na co budou dotace. Mám připravených pár projektů, které chceme dělat, jestli to dopadne, to nemohu vědět," řekl. Jde například o chodník s cyklostezkou na Bambousek, chodník ve Lžovicích a v ulici Krále Jiřího. „Máme zažádáno o peníze na podzemní kontejnery na náměstí," dodal.
Hana Pavlíčková, zpěvačka kapely The Infection, vidí následující rok prý obdobně jako ten letošní. Nějaké změny ji však přesto čekají. „Určitě budou nějaké koncerty a soutěže," vyjmenovala to, co se měnit nebude.

Čeká ji však prý také maturita, tudíž následovně pak buď nová škola, nebo nová práce.

Nikolu Kaniovou, pořadatelku kulturních a společenských akcí v Dobřichově a zpěvačku, čeká v příštím roce svatba. „Vzhledem k tomu, že se budu vdávat, očekávám zdárnou přípravu a šťastné manželství, " řekla a dodala, že doufá, že při tom všem bude mít čas také na realizaci všech akcí v roce, na kterých se podílí.

„No doufám, že nebude horší a jen lepší, než byl rok 2015," řekl na úvod Pavel Machka, pořadatel hudebních akcí v Chotuticích a v Dobřichově. „Z pohledu malého živnostníka doufám, že nebudou registrační pokladny, jinak se všichni mohou přihlásit na pracovním úřadě. Ať nás taky chvilku živí stát a pozná, jaké to je," uzavřel trochu negativně Pavel Machka.