V této chvíli už se staví zcela nové parkoviště v Březinově ulici před garážemi, poskytne místo zhruba pro 35 aut.

Současně už má město vydané stavební povolení a městská rada na svém posledním zasedání schválila smlouvu se stavební firmou na rozšíření parkování v ulici Čechovy Sasy od gymnázia podél Žižkovy ulice, tedy v místech, kde stával stojan na Ekovodu. Nyní je tam podélné státní, které se změní na šikmé.

„Neomezí to dopravu, ulice bude dál průjezdná a kapacita parkoviště přitom vzroste o 60 procent,“ informoval místostarosta Michael Kašpar. Nově tam tedy bude něco přes 50 míst. Ta vzniknou v prostoru, pod kterým vede parovod, město tedy muselo celou věc ještě dořešit s provozovatelem. V těchto dnech se ale už schyluje k začátku stavby, závazná doba realizace je pro stavební firmu podle slov místostarosty do konce srpna. Práce vyjdou na 1,4 milionu korun.

I jinde po Kolíně vznikají k nemalé radosti řidičů parkovací místa, v menším počtu, ale potřebná. Nově jsou například čtyři parkovací místa v Kutnohorské ulici poblíž obvodního oddělení policie. Motoristé tam už dřív prakticky denně parkovali, někteří to ale odnesli botičkou a pokutou.

„Den co den, celé měsíce jsem tam cestou do práce vídala stávat auta, kolikrát i tak překážející a žádná botička, žádný lísteček za stěračem,“ popsala jedna z řidiček. "Nikdy jsem tam neparkovala, až jednou jsem potřebovala narychlo zaběhnout k doktorovi na polikliniku jenom pro recept, tak jsem tam auto na chvíli nechala. A už tam byla městská policie s botičkou. Dostala jsem vysvětlení, že „tady se jezdí“ a pětistovku pokuty. Tak dnes už se tam nejezdí, ale oficiálně parkuje. Pravda, podélně, nikoli šikmo. A je to výborné, už asi dvakrát jsem tam našla místečko. A bez pokuty,“ dodala.

Podobně jsou nyní podle slov místostarosty Kašpara zadané projekty na doplnění pár parkovacích míst v ulicích Rimavské Soboty, Funkeho, Tyršova a Dělnická. Dohromady i s většími parkovišti by mělo do konce roku přibýt po Kolíně celkem kolem stovky míst. „I když to budou v jedné ulici jen tři, čtyři místečka, určitě budou okamžitě využitá. Holt míst na parkování je stále málo,“ shrnul řidič Bohumil Kudrna.

V souvislosti s parkováním se nyní řešilo také odstavování aut u právě rekonstruovaného autobusového nádraží. Improvizované a, pravda, poněkud chaotické parkoviště si lidé našli na dalším pozemku poblíž Futura. Parkoviště ale najednou zmizelo a zase se objevilo. Nebylo to ovšem dílem Davida Copperfielda. Realita je prostší.

S majitelem soukromých pozemků mezi Futurem a katastrálním úřadem má město smlouvu, že po dobu opravy autobusového nádraží má plochy ve výpůjčce právě pro potřeby parkování. Tento pozemek, kde se začalo nově parkovat, nebyl součástí dohody, majitel si toho všiml a místo nechal opatřit zákazovými značkami. Lidé na to upozornili, radnice oslovila vlastníka, a ten dočasně zapůjčil i tento pozemek.