První zdržení čeká na řidiče jedoucí směrem z Kolína na Český Brod těsně za městem Kolín. Kolony se tvoří již od odbočky na městský obchvat. Z druhé strany stojí řidiči již od odbočky na Kutlíře. Zdržíte se tu asi do pěti minut.

Část vozovky je již vyfrézovaná. Dělníky tedy čeká ještě frézování druhé části a pokládání nového povrchu.

Pokud z Kolína pokračujete dál po hlavní silnici na Český Brod či Prahu, zdržení vás čeká ještě nedaleko Plaňan. Také tady provoz na silnici první třídy řídí světelná signalizace.

Někteří řidiči, pokud mohou, raději volí jinou trasu, kterou se dostanou do Kolína a zpět. „Kamarád mi řekl, že cestou do Kolína stál skoro dvacet minut, tak jsem jel raději přes vesnice," řekl řidič Milan, který do Kolína mířil z Pečecka. Využil tak možnosti dostat se do města přes Cerhenice a Novou Ves. Vzhledem k maximální povolené rychlosti v obcích je však otázkou, zda tato trasa řidiči nějaký čas na cestách ušetřila či nikoli.

Největší kolony se na silnici I/12 pochopitelně tvoří zejména v ranní a odpolední špičce, kdy řidiči míří do zaměstnání nebo zpět domů.
Řidiči na Kolínsku budou muset být shovívaví také v dalších měsících tohoto roku.

Na květen a červen je totiž naplánovaná rekonstrukce křižovatky silnici I/12 a III/10811 u Plaňan. Uzavřený úsek bude dlouhý asi kilometr. Půjde o částečnou uzavírku ve staničním kilometru 23,500 – 24,350 a o úplnou uzavírku sjezdu a nájezdu ve staničním kilometru 24,020.

Pro částečnou uzavírku bude doprava vedená obousměrně jedním pruhem a bude řízená světelným signalizačním zařízením. Pro úplnou uzavírku je stanovená objízdná trasa. Ta povede přes Plaňany. Řidiči budou muset jet po silnici druhé třídy Tyršovou ulici a poté ulicí Pražskou. Celková délka objízdné trasy bude 2,5 kilometru. Tato rekonstrukce by měla začít 
9. května a nový povrch vozovky by měl být hotový 
do 19. června tohoto roku.