Dosažení dvanácti trestných bodů, nebo zákaz činnosti. To jsou dva důvody, kvůli kterým odbor dopravy kolínské radnice odebírá řidičské oprávnění. Od začátku roku se to přihodilo už desítkám šoférů.

„Od začátku roku o řidičské oprávnění přišlo 95 lidí. Sedmdesát procent kvůli zákazu činnosti a třicet procent z důvodu dosažení 12 bodů,“ vyčíslil Kamil Hrubý, vedoucí oddělení evidence řidičů a správního řízení v Kolíně.

Přímo na místě zadrželi několik řidičských průkazů i sami policisté. „Od začátku roku celkem jednapadesát,“ uvedla Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství.

Policie může přímo na místě odebrat řidičský průkaz například dopustí-li se řidič trestného činu. Ublížení na zdraví, obecného ohrožení nebo ohrožení pod vlivem návykové látky. Zvláště z požíváním alkoholu před jízdou si někteří šoféři stále hlavu nelámou. Policisté přitom mohou odebrat řidičák za nadýchání jakéhokoliv množství alkoholu v těle. Stačí k tomu i odmítnutí podrobit se zkoušce na alkohol.

Existují i takoví „odborníci“, na které podle nich zákon nepamatoval. Policie sebere provinilcovi řidičák v pátek večer. Rozhodnutí správním úřadem nastane ale až následující pracovní den, tedy pondělí. Šofér si tak může myslet, že celý víkend ještě vesele projezdí. To je však na omylu. „Kdybychom takového člověka chytili hned druhý den v sobotu, dopouští se přestupku,“ popsal vedoucí dopravní policie v Kolíně Vlastimil Hruška. Trestného činu by se dopustil až po rozhodnutí soudu nebo správního orgánu.