V poměrně nedávné době, kdy se městu nehlásily firmy ani na zakázky za několik desítek milionů, se na práci na Zálabské skále kupodivu jedna přihlásila, ale nabídnutá cena byla dost vysoko nad projektantskou. „Nebereme všechny nabídky. Raději jsme soutěž zrušili a vyhlásili znovu,“ řekl starosta Michael Kašpar. A tentokrát se zadařilo.

Soutěž nakonec vyhrála společnost AVE Kolín a s pracemi začne už tento měsíc. „Jsou tam plánované opravy cestiček, předláždění původním kamenem, přibudou lavičky, udělají se úpravy zeleně. Tyto úpravy všechny vycházejí z dendrologického průzkumu, který městu předložil zapsaný spolek Zálabská skála,“ informoval starosta.

Základním cílem tohoto spolku je právě záchrana této osobité části města, objevování její jedinečné a nenahraditelné hodnoty i její začlenění do života města.

Vedení radnice se s členy spolku několikrát sešlo, úpravy zeleně projektant zapracoval do městského projektu. „Dojde také k odstranění keříků, tedy spíše náletů, nejčastěji akátů tak, aby skála byla více vidět. Jsou to vhodné úpravy pro toto území,“ shrnul Michael Kašpar.

Na Zálabské skále byl dříve soubor malebné předměstské lidové architektury, kterému se přezdívalo Betlém. Budovatelská 80. léta bohužel nemalou část těchto staveb poslala k zemi, přesto si místo nad řekou dodnes svůj osobitý charakter zachovalo.