V Zásmukách už každý místní občan ve věku nad pětašedesát let dostal pět respirátorů. Někteří si je vyzvedli sami, dalším je rozvážela pečovatelská služba. Starostka Marta Vaňková potvrdila, že město nakoupilo zhruba dva tisíce respirátorů. „Rozdávali jsme kvalitní pětivrstvé respirátory od českého výrobce. Pokud bychom sehnali další a byl o ně zájem, akce by se opakovala,“ dodala Vaňková.

Starostka Peček Alena Švejnohová právě včera jela pro další várku respirátorů. Po první vlně chce totiž radnice v distribuci respirátorů a roušek pokračovat. „Před časem jsme dostali od místního podnikatele darem dvanáct set respirátorů. Hned jsme je začali rozdávat lidem, kteří si je nemohli dovolit koupit nebo je prostě nesehnali,“ připomněla starostka s tím, že nejvíce měli o darované respirátory zájem senioři, matky samoživitelky nebo lidé, kteří jsou aktuálně bez práce.

V Kouřimi už mají respirátory rozdané. „Věnovali jsme je všem lidem, kteří jsou v nouzi, včetně seniorů. Máme ještě nějakou zásobu, ze které rozdáváme, kdykoli jdeme po městě a vidíme někoho bez respirátoru,“ vysvětlila kouřimská starostka Zuzana Chmelová a doplnila, že město bude podle potřeby pokračovat v darování respirátorů například lidem, když jsou sami a nemohou si je pořídit.

Kolín podle mluvčí radnice Šárky Hrubé zajistil respirátory nízkopříjmovým a nejohroženějším skupinám i osobám o ně pečujícím. „Odbor sociálních věcí a zdravotnictví poskytuje poradenství na zajištění dávky pro nízkopříjmové osoby na nákup respirátorů,“ připomněla Hrubá.

V Českém Brodě plánují distribuovat respirátory sociálně slabým občanům, aby ochránili většinovou společnost. Potvrdil to starosta města Jakub Nekolný.

Také v Týnci nad Labem se schyluje k rozdávání respirátorů, město je chce po dvou kusech věnovat lidem od pětašedesáti let věku a sociálně slabým. „Respirátory máme objednané, už jsou na cestě, sehnali jsme je za docela slušnou cenu. Bude-li zájem, akci po nějaké době zopakujeme,“ uvedl starosta Dušan Žmolil.