Město se s církví chystá rekonstruovat historické jádro města v okolí chrámu svatého Bartoloměje. Investice má vyjít podle prvotních odhadů zhruba na 50 milionů korun. Rekonstrukcí projde stará škola, kostnice, zvonice, vydlážděný prostor před Bartolomějem a parkán.
Posilování křesťanských hodnot je důležité, říká zastupitel Jan Hora
To by mělo zahrnovat nainstalování laviček, fontán a sociálního zařízení. Hovoří se také o otevření druhého parkánu za chrámem, který je aktuálně nepřístupný. „V současné rozhádané Evropě si myslím, že posilování křesťanských hodnot je velmi důležité," řekl k investici zastupitel Jan Hora, který je členem křesťanského rytířského řádu svatého Lazara.
Vzhledem k tomu, že město ve spolupráci s římskokatolickou církví opraví zvonici, starou školu a kostnici, chce radnice rozvíjet myšlenku koloběhu života. „Ve staré škole bude zázemí pro celý okruh, dále pokladna a toalety. Také tam bude místnost pro školy, která bude sloužit ke vzdělávání, a žáci by tam mohli pracovat se starými pomůckami," nastínil kolínský místostarosta.
Církev vystaví cenné relikvie
V podzemí budovy by potom mohlo být vybudováno menší církevní lapidárium a v samotném patře prostor pro cenné relikvie, které má církev k dispozici, ale zatím je desítky let nevystavovala.
Dlouhý tubus zvonice by mohl sloužit pro výstavu a interaktivní projekci, jejímž tématem by byly kolínské zvony a jejich historie. Vršek zvonice by nabídl půjčovnu malých dalekohledů, stal by se místem pro krátkodobé výstavy a podobně.
Prostor před Bartolomějem by potom mohl sloužit Kolíňákům coby odpočinkové místo. „Máme myšlenku, že by tam bylo možné promítat umělecké či artové filmy, nebo dokumenty spojené s církví," řekl Michael Kašpar.
Jen projekt vyjde zhruba na 1,5 milionu korun
Projekt bude podle odhadů stát kolem 1,5 milionu korun. Projektanty ale čeká doslova závod s časem. „Na projekt je podle podmínek dotace čas do konce února, na žádost o dotaci do konce března," řekl Michael Kašpar.
Poté se bude žádost vyhodnocovat, pokud Kolín uspěje, mohl by se v květnu, nebo červnu dozvědět výsledek. „Pokud vše půjde velmi dobře, tak by realizace mohla odstartovat v létě," dodal místostarosta.
Kolín v současné době poptal devět firem a architektů, kteří mají zkušenost s prací na památce UNESCO nebo národně kulturní památce. „To byla jedna z podmínek výběrového řízení. Půlku projektu platí město, půlku římskokatolické církev," dodal místostarosta.
O projektu se ještě bude hovořit
Co na tuto rekonstrukci říká kolínský farář Libor Bulín? „Myšlenka je dobrá, musí ji dostat do ruky projektant. Z jeho projekčního návrhu bude výstup, nad kterým se sejdeme a pohovoříme o tom," řekl o společné investici církve a města.
Podle něj by si však rekonstrukci kolínská akropole, tedy chrám svatého Bartoloměje a budovy kolem něj, rozhodně zasloužila.
Zeptali jsme se ho také na to, co říká na myšlenku „alternativního" kina před budovou Bartoloměje. Hodí se to k takovému místu?
„Je to národní kulturní památka. Pokud tam vznikne taková zóna, pak musí být samozřejmě přiměřená k tomu, co se sluší a patří. To ale bude řešit případný projekt," vysvětlil.