„O výši nájemného budeme teprve jednat, nejspíš ještě do konce prázdnin. Ke zvýšení patrně dojde, ale definitivně rozhodnuto ještě není. Počítám, že budeme v městské radě ještě diskutovat strategii bytové politiky vůbec, další prodeje bytů a podobně,“ shrnul místostarosta Kolína Pavel Hoffmann.
Podobně jsou na tom v Pečkách. I tam budou od nového roku stanovovat novou cenu nájemného v městských bytech, není ale zatím rozhodnuto, zda půjde o nulové, či nějaké navýšení.

„Do konce roku s nájmem určitě hýbat nebudeme,“ sdělila Eva Řezáčová z českobrodské radnice. Podobně se vyjádřili také v Kostelci nad Černými lesy a v Kouřimi, kde to podle slov starostky Zuzany Čihákové nemají v plánu ani příští rok.

Nejvyšší nájemné má Kolín, nejnižší pak byty v Kouřimi

Celkem 111 bytů spravuje radnice v Kouřimi. Pro všechny má jednotnou sazbu nájemného, a to 16,71 korun za čtvereční metr.

Kolín rozděluje nájemné v městských bytech do čtyř různých skupin, nejnižší nájem pořídíte za 10,78, nejvyšší pak ze 21,38 korun. V Pečkách dělí byty a nájemné v nich dokonce do šesti skupin, cena nájemného v pečeckých městských bytech se pohybuje od 9,80 do 20,82 korun.

Český Brod má v současné době kolem devadesáti procent městských bytů první kategorie, v nich je výše nájemného v současné době stanovená na 19,68 korun. Bytů se sníženou kvalitou, tedy bývalé třetí a čtvrté kategorie, jsou v drtivé menšině.

„Jedná se o byty, které nemají ústřední vytápění. Výše nájemného se zde stanovuje pro každý byt zvlášť, protože některé nemají ani vlastní příslušenství. Průměrná cena nájmu je zde kolem 9,91 korun,“ shrnula stav a výši nájmů Eva Řezáčová z českobrodské radnice.

Příklady současné výše nájemného v městských bytech

ceny jsou v Kč za metr čtvereční

Kolín:

1. kategorie 21,38 Kč, 2. kategorie 17,20 Kč, byty se sníženou kvalitou 13,89 Kč a 10,78 Kč

Český Brod:

1. kategorie 19,68 Kč, byty se sníženou kvalitou průměrně 9,91 Kč

Pečky:

nejkvalitnější byty 20,82 Kč, další skupiny 19,40 Kč, 16,78 Kč, 15,63 Kč, 10,98 Kč, 9,80 Kč

Kouřim:

jednotná sazba 16,71 Kč

Co si myslíte o dalším zvyšování nájemného v obecních bytech na Kolínsku?

Monika Procházková, 35 let, na mateřské

Nájmy se strašně rychle zvyšují. A v dnešní době je spousta lidí, kteří na ně nedosáhnou. Celou výplatu dají na nájem a pak už jim nezbývá na nic jiného.

Zbyněk Exner, 40 let, zaměstnanec ČD

Trh s nájmy je pokroucený, proto je třeba ho narovnat. Je to nespravedlivé, když někdo musí platit vysoké tržní nájemné. Sám jsem tak dva roky bydlel.

Vratislav Gandalovič, 77 let, důchodce

Bydlím v družstevním bytě, takže se mě to netýká. Přesto si ale myslím, že je dobře, když se trh narovná. Je spousta volných bytů, takhle se aspoň obsadí, když se trh uvolní.

Jaroslav Konopek, 69 let, důchodce

Je to závislé na ekonomice země. Vše se přibližuje unii. To není nic špatného, přesto by to ale mělo být závislé na růstu platů u nás. Ceny jsou srovnatelné s Evropou, platy ovšem ne.

Helena Malehová, 64 let, učitelka

Na jednu stranu je to potřeba, na druhou ale na nájem nebude mít každý. Určitě by měly existovat byty s regulovaným nájmem pro sociálně slabé nebo pro mladé rodiny.