A intenzivně se na správnou péči o zuby zaměřit během školního věku dítěte. Právě ve velmi mladém věku si každý z nás vytváří základní hygienické návyky pro celý život. Nevěnujeme-li dětským zubům v tomto období náležitou péči, mohou je provázet komplikace se zuby a dásněmi po celý zbytek jejich života.

Pro zdraví zubů dětí by rodiče měli dodržovat alespoň základní pravidla:

- Zuby by měly být čištěny alespoň dvakrát denně pastou s fluoridem, zpočátku by měl dětské zoubky čistit rodič, v pozdějším věku je nutné na dítě alespoň dohlížet.

- Dodržovat v rámci možností zdravou stravu – tedy zbytečně nekrmit batolata například slazenými čaji či medem, v pozdějším věku pak omezit sladkosti a takzvané fast food potraviny.

- Není-li po jídle čas či vhodné místo pro vyčištění zubů, měli bychom dítěti nabídnout alespoň žvýkačku bez cukru, která zvyšuje tvorbu slin a mechanicky ze zubů odstraňuje zbytky jídla.

Pravidelná návštěva zubaře je samozřejmostí. Málokteré dítě je každodenní zubní hygienou nadšené a je třeba mu tuto činnost alespoň trochu zpříjemnit. Proto existuje řada veselých zubních kartáčků, voňavých zubních past a spousta dalších drobností.