„Po přibližně půl roce jsem opět navštívil Kolín. Nemile mě překvapil stav starého židovského hřbitova – nepokosená tráva, popadané větvě, za zdí na jihozápadě naházené plastikové i skleněné lahve a další nepořádek. Náhrobek, na kterém je odložený klobouk nebo žárovka,“ stěžuje si Patrik Eichler z Trutnova.
Podle něj se o hřbitov nikdo nestará. „Jako návštěvníkovi mi nevadí sešlost nevyužívaného hřbitova dnes již neexistující komunity, ale jeho zanedbanost ze strany majitele. Ať je jím kdokoliv. Navíc, když jsem byl na starém židovském hřbitově mezi vánočními svátky, upozorňoval jsem v muzeu, že zámek na bráně je naříznutý. I po více než půl roce je tam ale zámek stejný,“ popsal své zkušenosti Eichler.
Větší zabezpečení židovského hřbitova je podle starosty Kolína Jiřího Buřiče téma k jednání mezi městem a Židovskou obcí v Praze. „Samozřejmě zajišťujeme pořádek veřejných prostor, za hradbou je už území pro nás nedotknutelné,“ podotkl starosta.
„Naposledy jsme se zde s vandalismem setkali vloni v květnu. Někdo zde povalil řadu náhrobků. K jejich znovupostavení je třeba je očistit, slepit a k tomu všemu navozit materiál v kanystrech. To, co zde mohli několik týdnů návštěvníci hřbitova vidět, byl právě materiál na restaurování náhrobků,“ vysvětlila Blanka Rozkošná, odborná referentka společnosti Matana, která je zodpovědná za údržbu a opravy židovských hřbitovů a ostatních nemovitostí ve vlastnictví Židovské obce v Praze a Federace židovských obcí v ČR. Práce na opravě náhrobků na kolínském židovském hřbitově už jsou hotové, před několika dny je společnost Matana oficiálně převzala. Nyní se zde chystá kácení osmadvaceti suchých stromů. „Se zabezpečením proti vandalům o mnoho víc, než se děje nyní, nenaděláme. Jedinou možností by byla ochranka nebo hřbitov uzavřít veřejnosti, což by byla jednoznačně škoda, a to rozhodně není naším cílem,“ dodala Blanka Rozkošná s tím, že spolupráci s kolínským infocentrem vidí jako výbornou. Zde si mohou zájemci půjčit klíče od hřbitova. Složit na ně musí vratnou zálohu sto korun.
Jak se zde budou návštěvníci chovat, už ovšem závisí na jejich svědomí. Pohozené PET láhve, plechovky od piva a obaly od chipsů o přílišné úctě zrovna nehovoří. Svůj díl viny na tom má i fakt, že kolínský židovský hřbitov je už zhruba rok bez správce. Společnost Matana se proto poohlíží po novém, zodpovědném člověku, který by se o nejstarší židovský hřbitov v republice staral, prováděl kontroly objektu, odstraňoval odpad, nevhodnou vegetaci a podobně. „Mohl by to být třeba i důchodce, který bydlí poblíž. Správce bychom pro kolínský židovský hřbitov opravdu potřebovali,“ doplnil vedoucí oddělení společnosti Matana Mojmír Malý s tím, že zájemci jej mohou kontaktovat například na emailové adrese: sbh@cmail.cz.