Zdlouhavá jednání nahrávají chátrání


Jednání o jeho předání do soukromých rukou se přitom táhnou již několik let. Před dvěma roky jeho vlastnictví za čtyři miliony korun už měla na dosah společnost Listra. „Máme šanci ho od ministerstva získat bez doplňujících podmínek,“ předeslal červenopečecký starosta Jan Dvořák s tím, že kdyby se to povedlo, považovali by to za největší úspěch. Obec ho však nehodlá sama spravovat a nemá ani na investice do oprav.

Čtyři zájemci se liší v záměrech


O objekt v minulosti projevily zájem čtyři firmy. „Nejméně jedna se jeví jako silná,“ zdůraznil starosta s tím, že již začali zkoumat situaci pro případný prodej. Objevily se návrhy na využití jako školicí středisko, penzion pro movitější důchodce, restaurace s malým pivovarem, či sanatorium.

Aby zámek nebyl městysu závažím


„Část pozemků je ve vlastnicví barona Hrubého,“ předeslal místostarosta Miloslav Kubín. V tomto směru však nevidí radní problém.

Co čeká za zdmi nového majitele?


Nový majitel bude muset sáhnout hlouběji do kapsy. V památkovém objektu je třeba vyměnit podlahy, okna, omítky, rozvody elektřiny. V poměrně dobrém stavu se však dochovaly krovy a stropy díky armádní plechové střeše.

Z historie barokního zámku

Zámek rodiny Hrubých z Jelení byl postaven v 17. století na místě původní tvrze. Náleží k němu budova pivovaru, zámecký park v anglickém stylu s mnoha vzácnými stromy starými více jak 150 let. Největší slávu zažíval zámecký park na přelomu 19. a 20. století. Díky zálibě majitele barona Bohdana Hrubého v botanice se tam pěstovaly a šlechtily v desítkách skleníků okrasné rostliny, zejména orchideje, jejichž kolekce patřila k jedné z nejslavnějších v Evropě. Zdobily císařské sídlo a dodnes je najdeme v rakouském Schonbrunnu.