„Známky dětí si mohou prohlédnout rodiče celý rok v elektronické žákovské knížce,“ poznamenala učitelka Zdeňka Blahníková. Pokud dojde u žáka ve čtvrtletí ke zhoršení prospěchu o dva stupně, tak písmemně informují rodiče. Ti pak mohou využít i konzultaci se školním výchovným poradcem a popřípadě s odbornicí na poruchy učení.
Důležité je, aby rodiče sledovali výsledky svým potomků průběžně během roku. „Měli by se v průběhu roku snažit dítě podporovat tak, aby v rámci svých možností mohlo zažívat úspěch a cítilo se přijímané,“ zmínila Eva Bicanová, vedoucí Linky důvěry v Kutné Hoře. Školní výsledky by však neměly být jediným pohledem, pro někoho je totiž úspěchem, když mu paní učitelka dá jedničku a pro jiné trojka.
A jak vypadá pomoc na lince důvěry? „Práce na lince důvěry je o dialogu a provázení příběhem a problémem tak, aby volající, který se původně cítil bezmocný, dokázal najít vlastní cestu a byl v ní podpořen, proto se nedá jednoznačně odpovědět, co bychom poradili. Pracovník linky radí jen výjimečně. Mnohem více otázkami a aktivním nasloucháním vede volajícího k řešení situace z vlastních zdrojů,“ přiblížila Eva Bicanová. Vždycky se snaží pochopit pocity volajícího a podpořit jejich oprávněnost, i když s jednáním nemusí vždycky souhlasit.
„Většinou na naši linku důvěry děti s problémem kolem vysvědčení nijak masivně nevolají, i když pochopitelně i takové hovory máme. Mnohem více těchto hovorů určitě zachytí Linka bezpečí, která je specializovaná na dětskou problematiku a je bezplatná,“ dodala Eva Bicanová z linky důvěry.
Kde najdete pomoc
Zavolat můžete na regionální Linku důvěry v Kutné Hoře vždy od 8 do 20 hodin na tel. 327 511 111 nebo 602 874 470, internetová poradna www.linkaduvery.kh.cz
Linka bezpečí 800 155 555 – pro děti v těžkých životních situacích
Linka vzkaz domů 800 111 113 – na útěku
Rodičovská linka 283 852 222 – pomáhá řešit výchovné problémy
Při obavě z rodičů je třeba najít „bezpečného dospělého“
Útěk z domova bývá krajním řešením, ke kterému může dítě, jež si neuvědomí důsledky, sáhnout. Zeptala jsem se vedoucí kutnohorské Linky důvěry Evy Bicanové, zda se s takovým případem setkali.
„S problémem útěku z domova jsem se na lince důvěry já osobně setkala jednou a celý složitý příběh, který začal dramaticky, skončil dobře.
Dívenka volala z budky mimo město, kde bydlela, neměla dostatek peněz. V těchto případech jsme ochotni zrealizovat volání dítěti zpět do budky.
Společně s dívkou jsem zmapovala situaci a našly jsme bezpečného dospělého, kam byla ochotna se uchýlit, udělaly jsme plán kontaktu a toho, jak informovat rodiče a jak dále postupovat. S dívkou i s její tetou, která byla tím bezpečným dospělým, jsme byli v kontaktu až do překonání krize - kontakt s rodiči, ošetření problému v zařízení následné péče. Dívka nás kontaktovala po pár měsících s tím, že vše s rodiči zvládli.“
Co si myslíte o trestání dětí za špatné známky?
Monika Břinčilová, 34 let, na mat. dovolené
Určitě nejsem zastáncem fyzických trestů. Spíše bych odebrala určité věci, jako je například MP3 přehrávač nebo mobil.
Anna Szekelyová, 42 let, v domácnosti
Trest rozhodně nic neřeší. Vysvědčení je vyvrcholení celého roku. Rodiče by se o prospěch svých dětí měli zajímat celý rok.
Jitka Veselá, 51 let
Děti by se nikdy neměly trestat.
Ivana Hapalová, 57 let, učitelka
Určitě netrestat, pokud je známkováno špatnou známkou z důvodu poruchy. Je třeba vyhledat odbornou pomoc a ne dítě trestat.
Jana Kadeřábková, 64 let, důchodkyně
Rozhodně nejsem zastáncem fyzických trestů. Spíše bych volila nějakou mírnou domluvu s dítětem.