A proč se vše stalo? Martin Bělina, majitel firmy, která prováděla rekonstrukci, tvrdí, že šlo o smutnou shodu okolností. „My jsme prováděli pouze práci, materiál byl původní. Hadička praskla, protože zřejmě nevydržela tlak po znovuspuštění provozu. V některých případech se to bohužel stává,“ uvedl Bělina.

Likvidace následků bude údajně trvat dva až tři měsíce. Jesličky se zatím přemístily. Naštěstí nikam daleko. „Sídlíme ve stejné budově jako mateřská škola. Nyní využíváme místnost v jejich prvním patře. Do poloviny září bychom chtěli zprovoznit jednu naši místnost, která vodou příliš zasažená nebyla. Nyní bude záležet hlavně na tom, za jak dlouho se nám zdi podaří vysušit. Využíváme k tomu celkem třináct zapůjčených vysoušečů,“ popsala Romana Vaníčková, zástupkyně vedoucí sestry kolínských jeslí. Vodnímu živlu se neubránila ani místní kuchyně. „Jídlo nyní dovážíme z Jeronýmovy ulice. Tam nyní pomáhá vařit naše kuchařka,“ prozradila Vaníčková s tím, že štěstí v neštěstí je, že ke všemu došlo ještě během prázdnin a jesle tak nejsou plně využité. „Normálně tady máme dvacet stálých dětí. Dnes je jich tu jedenáct,“ nastínila v pondělí.

Vzniklou škodu na budově by měla uhradit pojišťovna. Problém však zřejmě bude s náhradou interiérového vybavení, jež údajně pojištěné nebylo. Tuto informaci nám ale nikdo nepotvrdil.