Důvod uřezání zelenajících se větví? Na podzim prý listí znečisťuje blízká místa posledního odpočinku. „Někteří lidé, hlavně starší, si stěžovali na údržbu hrobů. Obec se tedy rozhodla žádosti obyvatel vyhovět,“ vysvětlil starosta Veletova Ladislav Kučera s tím, že po prořezání dvou javorů celou akci ale zastavil. „Pokračovat se bude až na podzim. Naopak nyní vysazujeme celkem dvanáct tisíc mladých borovic a dubů,“ dodal.

Je padající listí skutečný důvod?

Podle některých obyvatel je ale skutečný důvod trochu jiný. „Podle mého názoru to není vůbec kvůli hřbitovu, ale kvůli blízké restauraci, kterou koruny příliš zakrývali a nebyla tak dobře vidět,“ myslí obyvatel Veletova, který raději nechtěl být jmenovaný.

S kácením nebo v tomto případě prořezem nesouhlasí i další místní obyvatelka. „Příroda nám to jednou vrátí,“ podotkla Jana Provazníková.

Prořezávání stromů během roku podle našich informací zakázané není. „Musí se ale dodržet určité zásady, aby nedošlo k poškození stromu. Jinak bychom samozřejmě museli takový případ řešit,“ vysvětlil Martin Smrtka z ochrany přírody z odboru životního prostředí a zemědělství kolínské radnice.

Je v okolí vašeho bydliště dostatek zeleně?

Ivana Zelenková, 63 let, důchodkyně

Jelikož bydlím v centru Kolína, pozoruji veliký nedostatek zeleně kolem Karlova náměstí. S množstvím stromů a keřů je to bída.

Zdeňka Grunertová, 57 let, důchodkyně

Nedostatek stromů a keřů v parcích a navíc nezájem o úklid odpadků příslušných orgánů má za následek mou nespokojenost.

Marie Tvarohová, 63 let, zdravotní sestra

Na sídlišti je mnoho zeleně. Jedinou výtku mám k ubývajícím keřům a růžím v parcích. Děje se tak zřejmě kvůli pohodlnějšímu sekání trávy.

Kristýna Kalčicová, 19 let, studentka

Bydlím na vesnici, kde se nachází velké množství stromů a okrasných keřů. Je jich tak akorát dost. Více bych nepřidávala.

Ondřej Doležal, 21 let, student

Bydlím na Výfuku. S množstvím zeleně jsem spokojený. Jenom bych ještě několik stromů přidal do parčíku u Kauflandu.