Řezání zelených větví bylo do očí

Některým lidem nejen z Veletova připadalo podivné ořezávání již zelenajících korun třech javorů v bezprostřední blízkosti veletovského hřbitova. Ten se nachází u hlavního silničního tahu z Kolína do Týnce nad Labem. Někteří projíždějící řidiči si proto nemohli nevšimnout pro laika málo pochopitelného zásahu do přírody. „Jel jsem zrovna do Žiželic a viděl jsem, jak tam řežou zelené větvě. Připadalo mi to divné,“ vzpomněl si Kolíňák František Ježek.

S prořezem nesouhlasila i místní obyvatelka. „Příroda nám to jednou vrátí,“ podotkla Jana Provazníková.

Ořez během roku zakázaný není

Prořezávání stromů během roku ale podle našich informací zakázané není. „Musí se ale dodržet určité zásady, aby nedošlo k poškození stromu. Jinak bychom samozřejmě museli takový případ řešit,“ vysvětlil Martin Smrtka z ochrany přírody z odboru životního prostředí a zemědělství kolínské radnice. Důvod uřezání zelenajících se větví? Na podzim prý listí znečisťuje blízká místa posledního odpočinku. „Někteří lidé, hlavně starší, si stěžovali na údržbu hrobů. Obec se tedy rozhodla žádosti obyvatel vyhovět,“ vysvětlil před časem starosta Veletova Ladislav Kučera s tím, že po prořezání dvou javorů celou akci ale zastavil. „Pokračovat se bude až na podzim,“ dodal.

Při vysazování zeleně pomáhají dobrovolníci

Zastupitelstvo v čele se starostou se brání, že by jejich zásahy do přírody byly s nadsázkou řečeno barbarské. „Chceme vysázet celkem dvanáct tisíc mladých borovic a dubů. Především je to v lesích, které ještě územně spadají pod nás, ale také v blízkosti Labe,“ popsal Kučera s tím, že nebýt pomoci dobrovolných týneckých hasičů, kteří čerstvě zasázené malé stromky několikrát zalévali, sucho uplynulých týdnů by je zřejmě zlikvidovalo.