Ke zvýšení četnosti zásahů značnou měrou přispívají kolapsy z veder. „Často je příčinou nedostatečný příjem tekutin. Jedná se zejména o starší lidi, kteří obecně dost málo pojí, ale i mladá generace pitný režim velmi podceňuje,“ poznamenala v pondělí 16.7. kolem poledne operační pracovnice kolínské záchranky.

V Oblastní nemocnici v Kolíně se snaží s nesnesitelným teplem bojovat pomocí klimatizace v těch budovách, do kterých se slunce nejvíce opírá. „Instalovali jsme také větráky, dodržujeme u pacientů pitný režim,“ připomněla asistentka ředitele Gabriela Uriková.

Někteří zaměstnavatelé se snaží svým zaměstnancům ulehčit v horkých dnech zkrácením pracovní doby. Patří mezi ně třeba některé městské úřady. „Rozhodli jsme se částečně omezit provoz městského úřadu a část zaměstnanců pustit dřív domů. Neznamená to ale, že dveře radnice budou zavřené. Zůstane tu takový počet pracovníků, aby byl zajištěný chod jednotlivých odborů,“ nastínil tajemník kolínského městského úřadu Jiří Krumich s tím, že ti úředníci, kteří byli v práci do odpoledne v pondělí, půjdou domů dřív ve středu. V Pečkách třeba nic takového nezavedli. „Jsou dovolené, je nás tady pár,“ poznamenala jedna z pracovnic s tím, že horko samozřejmě všechny trápí a ani občanů na radnici v současných hicech mnoho nechodí.

S oblékáním úředníků nikde velkou vědu obvykle nedělají. Většinou to vedení radnic nechává na zdravém rozumu každého z úředníků a v těchto teplech třeba muže za kraťasy neškrtí. V rozpálených kancelářích mohou jen závidět úředníkům v bankách, jejichž prostory jsou v drtivé většině klimatizované.

Rolníci: Jedeme naplno!

Podle meteorologů se na tropická vedra musíme připravit stoprocentně i 17.7. Jenže zatímco někteří z nás si užívají dovolené, jiní musí do práce. Ani tam si však nejsou všichni rovni. „Šéf nás pouští dříve. Je rozumný. Pracujeme v budově, v níž není klimatizace. Je tam už od devíti hodin ráno nesnesitelně,“ uvedla jedna z úřednic z Kolínska. Jméno si však nepřála zveřejnit. Prý jde o interní dohodu.

Naproti tomu ti, které živí zemědělská či stavební výroba, si mohou o takové pracovní době v těchto parných dnech jen nechat zdát. Přesvědčili jsme se o tom při reportážní cestě po Kolínsku.

„Pracujeme devět až deset hodin denně. Neřídíme se počasím, ale tím, co musíme splnit. Člověk se musí nějak živit,“ řekl jeden z pracovníků stavební firmy.

„Snáším to špatně, je mi velké horko. Naštěstí nám zaměstnavatel dává balené vody. A kdyby mi bylo špatně, pustí mě domů,“ uvedl Josef Vejdělek, zaměstnanec společnosti ZZN Polabí.

„Dokud je příznivé počasí, jedeme v neustálém provozu. Rádi bychom zaměstnancům vyhověli a dali jim více volna, ale nejde to. Jsou žně, vozí nám sem asi 2 500 tun plodin každý den a bude se to zvyšovat. Nyní nám vozí řepku, ječmen jarní, začíná i pšenice,“ sdělil Miloslav Prchal, manažer ZZN Polabí.

„Jedeme pořád naplno, počasí je ideální, i když horké. Snažíme se dodržovat pitný režim,“ řekl Vladimír Bína, soukromý zemědělec z Hlubokého Dolu.

Senioři nemají pocit žízně

S dodržováním pitného režimu to mají složité v domovech důchodců. Starší lidé nemají vůbec pocit žízně, takže se lehce dehydrují. „Musíme proto neustále klienty obcházet, nabízet jim pití a dolévat prázdné skleničky. Snažíme se, aby každý vypil alespoň dva litry vody denně. Ne každý ale pije vodu, takže jsou k dispozici i čaje, slazené vody a podobně. Pokoje máme zatemněné podle polohy, takže jižní strana je zavřená. Klienti jsou během horka unavení a například dnes jen polehávají,“ řekla včera Monika Hájková, vedoucí zdravotního úseku v Domově důchodců v Kolíně.

„Já jsem celý den v chládku na balkoně a lížu zmrzlinu, už mám čtvrtou. Mám ji hrozně ráda a také mě pěkně ochladí,“ řekla čtyřiašedesátiletá Olga Štecharová.

Hlídají i děti na táborech

Důležité je hlídat i děti na táborech. Všichni vedoucí jsou seznámeni se třemi základními pravidly: dostatek tekutin, snížení fyzické zátěže, důsledná kontrola nošení pokrývky hlavy. „Denní program přizpůsobujeme počasí. Fyzicky náročnější aktivity přesunujeme do podvečerních hodin,“ uvedla lékařka Jaroslava Jirků, která každoročně jezdí na tábor jako zdravotnice.

Jak se chráníte před tropickým sluncem?

Antonie Petrovcová, 75 let, důchodce

Já nosím doma bílý klobouk, přece jen je sluníčko pro nás starší lidi velice fyzicky náročné, takže se zdržujeme i ve stínu.

Andrea Srbová, 31 let, na mateřské

Chráním se hlavně opalovacím krémem, čepicí a taky se schovávám často ve stínu. To počasí je docela dost náročné.

Tomáš Čížek, 17 let, student

Hlavně se mažu krémem, často se koupu a hlavně piji nějaké tekutiny, hlavně při fotbale, kdy dává sluníčko hodně zabrat.

Robert Komas, 54 let, topič

Já na sluníčko raději vůbec nelezu, protože jsem měl před osmi lety srdeční problémy, a proto z lékařského hlediska na sluníčko vůbec nechodím.

Michaela Králíková, 16 let, studentka

Snažím se být celou dobu ve stínu a hlavně je důležité, abych dodržovala pitný režim. S holkama se také občas chodíme koupat na bazén.