Důvod? Jak jsme již informovali, město nehodlá oslovit silné a na trhu zavedené společnosti. Ty se proto možná budou bránit s pomocí právníků. Společnost A.S.A. Česká republika záležitost považuje za precedens.

Ústy mediálního zástupce Mikoláše Černého svůj zájem o koupi podílu v TSMK považuje za dlouhodobý. Zajímala se o něj už před třemi lety, kdy byla odmítnuta a další dlouhou dobu prý nepadlo o privatizaci ani slovo. Teď, když k ní dochází, nefiguruje mezi těmi, které město osloví. „Překvapilo nás to. Jsme největší firmou v tomto oboru na trhu, nepředpokládali jsme tedy, že nebudeme osloveni,“ konstatoval Černý. Jaký bude další vývoj situace, závisí do jisté míry na tom, zda a jak se budou neoslovené firmy, mezi nimiž je například i další obr v oblasti odpadů Marius Pedersen a.s., bránit. „Právní obrana je těžká. Nelze se například odvolat k Úřadu pro hospodářskou soutěž, nicméně právní kroky zvažujeme. Oslovili jsme kolínskou radnici dopisem, v němž žádáme o vysvětlení a přehodnocení jejich kroku,“ nastínil Mikoláš Černý.

To potvrdil i starosta Jiří Buřič. „Rada byla seznámena s dopisem od obchodního ředitele firmy A.S.A. i s mojí reakcí. Do této chvíle ale rada nenašla důvod měnit své usnesení,“ řekl Buřič. Usnesením rady je seznam čtyř firem, které město v souvislosti s prodejem podílu v technických službách oslovilo, a také vyřazení těch, které oslovovací dopis neobdrží.

Plašil: Neoslovili jsme firmy s dominantním postavením

Proč některé společnosti vůbec nedostanou od radnice oslovovací dopisy, aby se mohly zúčastnit soutěže na koupi pětasedmdesátiprocentního podílu v Technických službách města Kolína (TSMK)? Proč se nezúčastní hry, v níž jde o více než 100 milionů korun? „Tyto společnosti neobdržely nadpoloviční většinu hlasů radních,“ komentoval už v sobotním vydání našeho Deníku starosta Kolína Jiří Buřič. „Není to pro Kolín výhodný krok, dokážeme učinit zajímavou nabídku,“ soudí Mikoláš Černý, mediální zástupce jedné z vyšachovaných firem, společnosti A.S.A. Česká republika.

Podle radního a poslance Ondřeje Plašila Kolín od této firmy v minulosti už nabídku dostal. Jenže směšnou. „Třináct milionů korun,“ upřesnil Plašil. Dodal, že radní záměrně nechtějí oslovovat velké firmy, u nichž je předpoklad, že budou mít problémy s antimonopolním úřadem pro silné dominantní postavení na trhu. „To jsou firmy, které si pak svévolně tvoří ceny, což by odskákali jedině občané Kolína. Máme situaci dokonale zmapovanou a jediným naším cílem je profit pro město a zisk opravdu seriózního partnera, který se nebude hojit na občanech města,“ řekl Plašil.

Není však například firma AVE, odpadové hospodářství s.r.o. Praha, která je v kuloárech považována za předem jasného vítěze řízení, také silnou firmou? „Určitě ano. Dokáží finančně štědře podpořit například i sportovní aktivity, třeba druholigové fotbalisty v Čáslavi, kde AVE provozuje jednu z nejvýznamnějších skládek regionu,“ uvedl člověk, který se pohybuje v oboru odpadového hospodářství.

Jak jsme uvedli v sobotu, město oslovilo čtyři kandidáty na koupi TSMK: Komwag – podnik čistoty a údržby města a. s. Praha, Rumpold s. r. o. Klimentská Praha, Pražské služby, a s. Praha a AVE, odpadové hospodářství s. r. o. Praha. Z toho například Pražské služby o chystaném oslovení ze strany Kolína podle televize Nova ani nevěděly.

Vodní svět a Psí domov jdou mimo

Za 75 procent TSMK očekává radnice minimální nabídku ve výši 121 milionů korun. Nejedná se ale o tři čtvrtiny současného objemu majetku technických služeb. Předtím, než město podíl prodá, hodlá vyvést majetek, který si chce nechat ve stoprocentním vlastnictví. Jsou to akvapark Vodní svět a Psí domov. Město je vyvede do nové firmy Správa sportovišť v Kolíně.

„Požádali jsme o zápis do obchodního rejstříku. Nyní se majetek oceňuje. Lze předpokládat, že v září k převodu dojde,“ upřesnil starosta Jiří Buřič. Možnost, že by byla soutěž nastavená tak, aby vyhrála předem daná firma, kategoricky odmítá jako naprostý nesmysl.

Více k tématu naleznete zde: kolinsky.denik.cz/zpravy_region/tsmk_20070824.html

Ve středečním Deníku čtěte:

Oslovili jsme kolínské radní a žádali vysvětlení nejasností okolo chystané privatizace TSMK. Čtěte exkluzivně, co odpověděli! Karel Sova (KDU–ČSL) mimo jiné řekl: „Výběr firem jsem se dozvěděl v den, kdy se hlasovalo.“