Tohle si zřejmě řekli čtyři nápadití tvůrci celotáborových her červenopečeckých skautů, kteří se i letos tradičně vydali na letní třínedělní pobyt k Trhovému Štěpánovu na Benešovsko. Osmdesát dětí mladších patnácti let si tentokrát nehraje na doby uplynulé - středověké piráty, hrdiny starých pověstí českých, lidi z pravěku či na čarodějnické učně ve stylu Harryho Pottera.

Letos se všichni přesunuli do budoucího věku neurčeného roku. „A bojují se zlou temnotou. Jejich úkolem je v rámci celotáborové hry ničivou sílu zla přemoci,“ řekl Filip Nehasil, jeden ze spoluautorů poutavé motivace nazvané Tajemství čtyř.

Společně s Filipem Nehasilem ji vymysleli i Daniel Braun, Jan Váňa a Jiří Váňa. Ten dokonce sepsal i celou knihu s úvodním příběhem. „Děti představují několik národů mimozemské civilizace, které v budoucnosti žijí. Jsou pohlcováni zmiňovanou temnotou. Na jejich planetě jednoho dne přistane žena, která je potomkem lidského pokolení. Její otec už s touto temnotou bojoval a žena mimozemšťanům pomáhá zlo porazit,“ líčí Filip Nehasil zvaný Filda.

Úkolem každého z osmi oddílů většinou pojmenovaných záhadnými názvy v mimozemských jazycích (Fugu, Ygnežus, Huvá Hulomenta, Marťánci, Faeyané, Stromy, Ramidové, Tipani) je posbírat čtyři elementy (voda, oheň, země, vzduch) a zasadit je do posvátné mohyly. Jen tyto čtyři elementy pohromadě mohou zlo zničit. Ale je potřeba ještě jakéhosi startéru. Pomyslného pátého elementu. „Tím je dobrotivost mimozemšťanů, tedy dětí. Jejich cílem je spojit síly proti temnotě. Smyslem každé celotáborové hry je totiž to, aby se děti semkly. Aby ukázaly, že dokážou táhnout za jeden provaz,“ podotkl vedoucí tábora Lubomír Jirků, kterému přezdívají Bošek.

Kromě triumfu v celotáborové hře, za který vítěznému oddílu náleží na jeden rok až do dalšího tábora putovní pohár, nabízí pobyt na prostorné louce spoustu další zábavy. Třeba dvoudenní výlety. Děti si sbalí jen to nejnutnější a vyrazí na cestu. Urazí několik kilometrů podle chuti, utáboří se, přespí pod širákem a druhý den se vrátí na základnu. I tam je totiž o vyplnění volného času skvěle postaráno.

Čerstvou novinkou a náramným hitem je provazová lanovka a další atrakce z lan propletených v sítě či prolézačky. Jejich pořízení přišlo na 160 tisíc korun. „Na mobilní lanové překážky jsme získali dotaci ze středočeského krajského úřadu. Jsme za to vděční. Vždyť ty peníze jdou do dětské zábavy,“ řekl Lubomír Jirků.