„Suchu se v podstatě čelit nedá,“ prohlásil předseda Zemědělského obchodního družstva Zálabí Ovčáry Josef Krajíček. „Úrodu to zcela určitě ovlivní, i když konkrétní škody lze zatím odhadnout jen těžko,“ dodal s tím, že už dnes jsou však některé porosty poškozené.

V podstatě tentýž názor zastával Robert Hoffmann ze společnosti Poline, která hospodaří v okolí obcí Nebovidy, Polepy a Libenice. „Momentálně čekáme, jak to dopadne. Když není „dáno z hůry“, nic jiného nám nezbývá. Zavlažování nemá v podstatě význam. Jednak není voda a jednak žádná vhodná závlaha tady v podstatě neexistuje,“ uvedl. Pokud podle Hoffmanna do čtrnácti dnů nezaprší, budou škody na porostech na lehčích půdách nevratné.

Sucho nejvíc odnese ječmen a cukrovka

Cukrovky a jarní obiloviny. To jsou plodiny, které podle zemědělců v regionu nejvíce trpí současným nadměrným suchem.

„Nejvíc to podle mě odnesou plodiny, seté na jaře. To znamená například ječmeny, cukrovky nebo jarní pšenice. Problém bude i s máky, které jsou možná někde suché už teď. Ale tam, kde jsou písky nebo lehčí půdy, tam už jsou „chycené“ i ozimé plodiny,“ přiblížil Robert Hoffmann ze zemědělské společnosti Poline.

„Jarních obilovin a vzcházení cukrovky se sucho dotkne zcela určitě,“ potvrdil i předseda Zemědělského družstva Zálabí Ovčáry Josef Krajíček.

Hůř na tom budou zřejmě níže položené oblasti. „U nás je sucho hrozné, ale dovedu si představit, že v Polabí to musí být ještě o poznání horší,“ podotkl Jiří Coubal, ředitel společnosti Agro Bohouňovice, která patří mezi ty výše položené. Ten zatím panice nepropadá. „Naše oblast trpí suchem také, ale vzhledem k tomu, že nejvíc postižené budou jarní plodiny, které máme zastoupené jen v malé míře, zůstávám zatím optimistou,“ uvedl.