Včera verdikt nepadl, soudce Jiří Kruml líčení odročil na červen. „Obhájce i žalobce trvali na tom, aby u výpovědi obžalovaných a svědků byli i soudní znalci. Protože jich většina chyběla, sejdeme se za dva měsíce,“ řekl Kruml.

Sporný zákrok lékařů se odehrál v pátek 10. srpna 2001 ve Starokolínské ulici v Kolíně. Havaroval tam automobil s třemi mladými muži. Řidič se vyhýbal jezdci na babetě, strhnul řízení a narazil do parovodu. Dvacetiletý Michal Kocián utrpěl vážná zranění. Přestože měl minimální šanci na přežití, lékaři údajně zmařili i tu poslední naději.

O lékařově opilosti se jen šuškalo, nic mu nedokázali

Tenkrát v srpnu před šesti lety toho byl plný Kolín. Lékař zavinil smrt mladého muže! A navíc byl opilý! Řeč je o bývalém šéfovi kolínské záchranné služby Bohumilu Jandovi. Že v osudný den sloužil pod vlivem alkoholu, se mu nikdy nepodařilo prokázat. Ale že při zákroku u dopravní nehody chyboval, je přesvědčena policie a státní zastupitelství. I proto včera začalo u kolínského soudu hlavní líčení. Janda je obžalován z ublížení na zdraví. A společně s ním i kolega Josef Slabý, který u nehody rovněž zasahoval.

Co se stalo? 10. srpna 2001 se Janda pokoušel zachránit život dvacetiletého Michala Kociána, který se dvěma kamarády naboural autem ve Starokolínské ulici do parovodu. Lékař však Kociána v kritickém stavu zaintuboval až na druhý pokus a chybně. Dýchací trubici mu nevsadil do dýchacích cest, ale do jícnu.

Toho si nevšiml ani kolega Josef Slabý, který zraněného po intubaci ošetřoval.

Pochybení odhalil až lékař po převozu pacienta do kolínské nemocnice. Michal Kocián ale mezitím utrpěl srdeční zástavu, která zhoršila poškození jeho mozku. Po leteckém převozu do pražské vinohradské nemocnice zemřel.

Bohumil Janda, který po maléru z kolínské záchranky odešel a nyní je v invalidním důchodu, se z účasti u soudu omluvil. V přípravném řízení vypověděl, že tehdy sloužil týden v kuse a na jeho zákrok mohla mít vliv únava.

Josef Slabý, nyní lékař kolínské nemocnice, své selhání odmítá. „Pacienta jsem měl v péči, ale nešlo o mé profesní pochybení,“ uvedl.

Slabého navíc podporuje i rodina Michala Kociána. „Přišel k tomu nešťastně. Jemu fandím, druhému lékaři ne. Ten jediný chyboval,“ řekla včera našemu Deníku Michalova teta Lenka Píšová.