Za to Hrabákovi městský soud v květnu vyměřil dvouletý podmíněný trest. Tento verdikt ale odvolací soud zrušil. „Je na riziku útočníka, zda narazí na člověka, který je ochoten a schopen se bránit,“ zdůraznil soudce Jiří Lněnička. Jasně tak deklaroval, že riziko vyplývající ze svého jednání nese agresor. A je jeho problém, pokud narazí na frajera, který ho v obavě o vlastní život pošle rovnou do pekla.

Přestože náš právní systém není založen na precedentním právu (kdy se soudci řídí verdikty, které byly v obdobných případech vyneseny dříve), mnozí právníci považují rozsudek za průlomový. Dosud totiž případy, kdy napadený útočníka usmrtil, končívaly dlouhými popotahovačkami, jež přečasto vyústily v podmínku, někdy i v pobyt v kriminále. Ženy a muži v talárech totiž většinou vycházeli z předpokladu, že obrana končící smrtí agresora byla nepřiměřená – a vzhledem k její povaze a razanci musel být ten, kdo zabíjel, minimálně srozuměn s možným smrtelným následkem. A to zasluhuje trest.

Obžalovanému nepochybně pomohlo, že tentokrát při vlastním útoku zemřel člověk, který už měl škraloupy z minulosti. Dvakrát byl odsouzen za napadení, a to ze zcela malicherných příčin. Třeba policista, který si ho dovolil požádat o občanku, dodnes nosí v hlavě kovovou destičku. Také incident, který se odehrál loni 9. června po půlnoci, vyvolala jeho prudká reakce, když oba muži, vracející se z restaurací na Černém Mostě v Praze, o sebe zavadili ramenem. „Jednalo se o jasnou provokaci,“ podotkl předseda senátu Lněnička.

„Byl evidentně opilý, když mě srazil na zem, a zjevně chtěl v útoku pokračovat. Navíc nebyl sám – všiml jsem si, že z protějšího chodníku za ním spěchají další dva muži. Musel jsem se začít bránit, když mě kopal a bil pěstmi. Nehledě na to, že podle chování jeho kamarádů by se k útoku zřejmě přidali,“ řekl Deníku Ladislav Hrabák. „V pudu sebezáchovy a s narůstající intenzitou brutálního napadení jsem sáhl pro svůj kapesní nůž. Ve strachu
o život jsem útočníka zasáhl. Kam to bylo, jsem se dozvěděl až později. Těch emocí bylo v tu chvíli příliš. Bál jsem se jen o svůj život,“ popsal konflikt Ladislav Hrabák.

„Je mi to všechno moc líto, nikdy bych člověka úmyslně nezabil. Opravdu jsem se pouze bránil. Pobýval jsem kdysi i v amazonské džungli nebo Mexiku, kde si tamní obyvatelé taky mnohdy nebrali servítky. Proto poznám, kdo se chtěl jen obyčejně porvat, kdo umlátit člověka,“ uzavřel pro Deník.