Rozsudek ještě není pravomocný

Advokát Holečkové Tomáš Kasal však s verdiktem nesouhlasí a své klientce doporučí, aby se odvolala ke krajskému soudu. Včerejší rozsudek zatím není pravomocný.

Kasal argumentoval především tím, že výpověď nebyla jeho klientce řádně doručena. S tím se ale soudkyně neztotožnila. „Výpověď byla řádně doručena, neboť se dostala do sféry dispozice člověka, kterému byla určena. Je jedno, zda výpověď doručí sousedka, nebo ji dostanete poštou,“ vysvětlila Bielová.

Na začátku všeho stála anténa

Spor obce a Michaely Holečkové se rozpoutal kvůli satelitní anténě. Společnost UPC Direct ji namontovala na zeď bytového domu. Ovšem bez souhlasu majitele nemovitosti, tedy obce Břežany I, do jejíž působnosti Chocenice spadají. „Nájemce tak hrubě porušil své povinnosti vyplývající z nájmu bytu,“ napsal ve výpovědi starosta obce Michal Černík.

Podle soudkyně Bielové na to má obec právo. A dokonce nemusí ani poslat varování, aby dal nájemce vše do pořádku. „Nikde není psáno, že obec nebo město musí na nesrovnalosti upozorňovat. Neznalost zákona neomlouvá,“ uvedla Bielová. Připustila však, že poprvé ve své praxi soudila případ, kdy nájemce dostal výpověď kvůli satelitní anténě. „V drtivé většině předchozích případů to bylo za neplacení nájmu,“ podotkla soudkyně s tím, že obecně platí zásada: „Chceš–li na cizím majetku cokoliv činit, oznam to.“

Satelit začal vadit až posléze

Michaela Holečková, která v bytě žije sama s dvanáctiletým synem Davidem je však přesvědčena, že satelitní anténa se stala jen záminkou k tomu, aby musela obydlí opustit. „Udělala jsem chybu, když jsem to neohlásila na obecní úřad. Uznávám. Ale je mi divné, že několik měsíců tam anténa nikomu nevadila a najednou si starosta Černík vzpomněl. Všechno šlo vyřešit dohodou. Ostatně anténu jsem už nechala odstranit a se společností UPC jsem ukončila smlouvu o poskytování jejích služeb,“ řekla Michaela Holečková.

Reakci na tato slova jsme od starosty Michala Černíka nezískali. S naším deníkem odmítá komunikovat.

Žena bude asi také čelit žalobě

Trable Michaely Holečkové asi jen tak neskončí. Nájemní smlouvu v Chocenicích má totiž na dobu určitou – do 31. května 2007. Tedy do čtvrtka. Pak by měla byt vyklidit. Ale podle všeho tak neučiní, přestože se vystavuje riziku žaloby, kterou by na ni podala obec. „Nájemní smlouva je tak nesrozumitelně postavená, že máme za to, že jí byla automaticky prodloužena a může byt dále užívat,“ řekl advokát Tomáš Kasal. To, že je příslušný bod smlouvy formulován velmi nešťastně, potvrdila včera i soudkyně Renáta Bielová.