Žalobkyně se hned odvolala

Jeho rozhodnutí se však nelíbí nejen poškozenému Doležalovi, jenž brutální útok směřovaný na hlavu přežil pouze díky mimořádně kvalitnímu zákroku neurochirurgů vinohradské nemocnice, ale i žalobkyni Vlastě Bláhové. Tresty oběma připadají nízké. Bláhová se na místě odvolala a kauza tak bude pokračovat u pražského krajského soudu. „Nejsem spokojena s výší trestu,“ řekla Bláhová, která pro obžalované požadovala trest v horní polovině sazby. Tedy pět až osm let vězení. „Šest let by bylo adekvátních,“ komentoval rozsudek Jaroslav Doležal.

Vybral jsem nejhorší řešení…

Ke smutné události došlo letos o Velikonocích.

Zimmermann s Takácsem, posilněni alkoholem, fyzicky napadli Doležala na sedlecké pouti v Kutné Hoře. Hájili se tím, že byl také opilý, vrávoral, vrazil do jedné z dívek a byl agresivní. „Chtěl jsem se té holky zastat, jenže jsem to přehnal. Vím, byla to chyba, jednal jsem příliš impulzivně. Měl jsem na výběr několik možných řešení a já vybral to nejhorší,“ snažil se omluvit své chování František Takács, bývalý kickboxer, který Doležala napadl jako první. Přesně mířeným kopem na hlavu jej srazil k zemi.

Martin Zimmermann pak ležícímu omráčenému mladíkovi podle některých svědků dupl na hlavu.

Poškozený soudu řekl, že si nic nepamatuje a detaily zná pouze z vyprávění. Dodnes je v pracovní neschopnosti a má potíže při pohybu hlavou. „Hned po zranění jsem se musel znovu učit mluvit, číst a psát. Pravidelně docházím k logopedce, protože ještě teď špatně vyslovuju některé hlásky a některá slova,“ popsal Jaroslav Doležal.

 

Co také u soudu zaznělo

„Poškozený byl bezprostředně ohrožen na životě a bez včasné pomoci by zemřel.“

soudní znalec v oboru lékařství

„U obou obžalovaných je nutné přihlédnout k tomu, že oba věděli, co dělají a že mohou napadenému způsobit vážné zranění. U Takácse je třeba brát v potaz, že dělal bojový sport kickbox a ví, jak účinně udeřit.“

státní zástupkyně Vlasta Bláhová

„Není jasné, který z obžalovaných zranění způsobil. Pokud se soud rozhodne trestat, pak by trest mohl být podmínečně odložen na delší zkušební dobu. Mladík je ve vazbě, kde je podobný režim jako ve věznici. Ví tedy, co by výkon trestu obnášel a chce se napravit.“

Bedřich Prokop, advokát M. Zimmermanna

„Obžalovaní nestojí před soudem poprvé. A jsou souzeni za stejný trestný čin. Takács je v podmíněném trestu, Zimmermann zaplatil pokutu. Je zřejmé, že si z posledního odsouzení nevzali ponaučení. Vzhledem k jejich nízkému věku je však možné uložit trest v dolní hranici trestní sazby a zařadit je pro výkon trestu do věznice s mírnějším režimem.“

soudce Ivo Zelinka

 

Reakce těch kluků rozhodně nebyla fér

Tichý nenápadný mladík si ve čtvrtek přišel poslechnout rozsudek kutnohorského soudu. Verdikt soudce Ivo Zelinky jej velmi zajímal, ale příliš nenadchl. Tři roky pro dva kluky, kteří jej letos o Velikonocích na sedlecké pouti napadli tak, že málem nepřežil, se mu zdá málo. „Měli dostat šest let. Zvlášť když už za podobný prohřešek byli soudně trestaní,“ svěřil se Jaroslav Doležal.

František Takács soudu řekl, že incident a především jeho následky jej mrzí a Martin Zimmermann se vám při závěrečné řeči omluvil. Berete to od nich?

Omluvu přijímám, ruku bych si s nimi podal. Ale zatím jim nedokážu odpustit. Možná časem. Víte, tím zraněním se mi totálně změnil život. Měl jsem dobře rozjetou práci, kam stále nemůžu, pořád mě bolí hlava, pořádně s ní nemůžu hýbat. To si nikdo nedovede představit. Lékaři nevyloučili trvalé následky, ale definitivu budu mít až po delší době, řekněme za rok po zranění. Jediné štěstí, které mě potkalo, je moje současná přítelkyně. Byli jsme dávní kamarádi a teprve moje těžké zranění nás sblížilo a kamarádství přerostlo ve vztah. Jezdila za mnou do Prahy do nemocnice a psychicky mě úžasně podpořila.

Jak jste na tom zdravotně?

Jsem stále v pracovní neschopnosti. Před měsícem mi udělali plastiku lebeční kosti, do té doby jsem měl mozek překrytý jen kůží. Za čtvrt roku pojedu na kontrolu na Vinohrady na neurologii a neurochirurgii.

Jako odškodné požadujete 200 tisíc korun. Je to dostatečná částka?

Když vidím, jak dlouho marodím, tak možná ne. Tím, že nechodím do práce a ještě asi nějakou dobu nepůjdu, přijdu asi o víc. Ale zdraví penězi stejně nenahradíte.

Soudu jste řekl, že si na událost nepamatujete. Skutečně máte takové okno?

Určitě. Naposledy si pamatuju, jak jsem vybíral peníze a pak až probuzení v nemocnici.

Někteří svědci tvrdí, že jste se potácel, před osudným incidentem se popral s obsluhou kolotočů a pak strčil do jedné dívky. To měl být impuls k útoku obžalovaných.

To si vážně nevzpomínám. Chápu, že ty kluky naštvalo, že jsem do nějaké dívky vrazil a ona upadla na zem. Také bych se na jejich místě snažil slečnu bránit. Ale pokud jsem to udělal, což prostě nevím, neudělal jsem to schválně. Nejsem žádný násilník a rváč. Jejich následná reakce nebyla fér.

 

Více informací k tématu naleznete ZDE a také ZDE.