Protistrany líčí incident jinak

Vše se vloni na podzim seběhlo na kolínské diskotéce Očko. Jak to ale doopravdy bylo, líčí obě strany odlišně.

Poškozený osmadvacetiletý gruzínský rodák Giorgij Cereteli, který v Kolíně žije už čtrnáct let, tvrdí, že jej o dva roky starší a fyzicky zdatnější Radek Malý bezdůvodně napadl fackami a poté jej udeřil lahví od minerálky do hlavy. Výsledek? Přeťatá krční žíla. Giorgij dělil se smrtí. Jen včasný zásah Ladislava Javůrka a Petra Dvořáčka a rychlá operace v kolínské nemocnici mu zachránily život. „Šel jsem s bývalou přítelkyní od baru, zavadil jsem o něj a on mě bez varování napadl,“ řekl Giorgij Cereteli.

Obžalovaný Radek Malý se však před soudem bránil, že neútočil na nikoho konkrétního. „Stál jsem u baru a za mnou se strhl nějaký konflikt. Z chumlu jsem dostal úder pěstí. To mě naštvalo, tak jsem vzal sklenici a máchl do toho hloučku. Jestli jsem někoho zasáhl a kam, to nevím. Ta sklenice se rozbila a já si o ni pořezal ruku. Proto jsem se hned sebral a odešel. Měl jsem zkaženou náladu,“ řekl Radek Malý.

Toho, že po jeho úderu zůstal na zemi ležet těžce zraněný člověk, si prý nevšiml. „Byla tam tma,“ řekl. Svůj čin považuje za hloupou bezprostřední reakci. „Co se stalo, mě mrzí. Když jsem se druhý den dozvěděl, co vážného se událo, šel jsem za postiženým do nemocnice a donesl mu ovoce a džus,“ dodal. „Vím, ale ty věci jsem odmítl přijmout,“ reagoval poškozený.

Svědkové: Rána lahví byla cílená

Malého verzi se snažili potvrdit známí Miloš Kulich a Michal Häusler. Oba však vypověděli, že viděli spíše jen to, jak se Radek Malý ohnal. „Pak někdo upadl. Radek hned odešel, protože mu krvácela ruka,“ shodli se.

Naopak Giorgijova bývalá přítelkyně Jaroslava Šedinová, s níž poskozený šel těsně před incidentem od baru, popsala vše tak, jako její expartner. A obžalovanému neprospěly ani výpovědi nezávislých svědků – barmanky Kateřiny Konfrštové a diskžokeje Martina Braniše. Podle nich byl útok Radka Malého na Giorgije Cereteliho záměrný. „Tu ránu lahví dal konkrétnímu člověku a chtěl to udělat cíleně,“ řekl Braniš. „Ten, který zaútočil, byl agresivní už předtím během večera. U baru se neurvale dožadoval okamžité obsluhy,“ uvedla Konfrštová.

Včerejší líčení soudce Jiří Kruml odročil až na konec října. „Vyslechneme ještě svědka, který se dříve než na podzim nemůže dostavit,“ vysvětlil Kruml.

Zraněnému se hůř dýchá a mluví

Unikl ze spárů smrti, ale ani půl roku po osudném listopadovém incidentu není fit. Giorgij Cereteli stále nemůže do práce. „Lékařka ho tam nechce pustit,“ řekla Giorgijova matka Elena. „Mám potíže s dýcháním a hůř mluvím. Po útoku mám poškozenou hlasivku. Prý už není funkční,“ podotkl Giorgij Cereteli. „Podle doktorů bude mít následky na celý život,“ doplnila matka.

Radek Malý, který svým útokem s lahví v ruce vše zavinil, se nyní kaje. „Mrzí mě to. Nechtěl jsem nikoho zranit,“ tvrdí. Kdo jej dobře zná, shoduje se na jediném: „Je to bezva kluk, ale nesmí se napít alkoholu. Pak je velmi agresivní.“

Jako o sympatickém mladém muži mluví o Radku Malém i Elena Cereteli. „Necítím k němu žádnou zášť i přesto, co provedl. Je jen velká škoda, že si takhle mladý člověk dokáže komplikovat život, který má téměř celý před sebou. A zároveň ho zkomplikovat jinému mladému člověku, mému synovi,“ říká žena, jež s celou rodinou před čtrnácti lety uprchla z Gruzie, země zmítané válečným konfliktem.