Symbolicky 1. srpna, v den stoletého výročí světového skautingu, se na dalekou cestu vypravili autobusem z pražské Florence Michal Peroutka, Ondřej Bělina, Jan a Milan Kolkovi a Kateřina Kurková.

První setkání

Na Jamboree směřovali skauti z celého světa. „S prvním skautem jsme se potkali již při přejíždění zálivu La Manche. Byl to postarší anglický skaut. Cesta nám v rozhovoru příjemně ubíhala, a když jsme se s ním loučili, pokoušel se nám ještě darovat 20 liber se slovy: od skauta pro skauty, což jsme však samozřejmě s díky odmítli. Přece jen jsme si však ze setkání s Chrisem Barkerem něco odnesli. Kontakt na něj, kdybychom v Londýně něco potřebovali a dalšího skautského přítele, tentokrát z Velké Británie,“ vzpomíná na cestu do Anglie Michal Peroutka, přezdívaný Momiray.

Po dni stráveném poznáváním londýnských památek se další den pětice vypravila na místo registrace na North Field Airfield, kde byli překvapeni dokonalou organizací. „Představte si obrovské letiště, které je do posledního místečka „narvané skauty“. Okamžitě po našem příchodu se nás ujal jeden Američan ze servisního týmu, odbavil nás a během dvaceti minut jsme seděli v autobuse s americkou a korejskou výpravou a jeli přímo na místo konání Jamboree,“ ještě dnes s údivem vypráví Peroutka.

U cíle

Ale to hlavní na ně teprve čekalo. Po půlhodině jízdy dorazili do Hylands Park. „Před námi se vynořilo Jamboree v celé své nádheře. 574 akrů zalesněné plochy (16krát vedle sebe položená londýnská ZOO nebo téměř osm Disneylandů vedle sebe), pastvin, jezer, rybníků a zahrad, to vše obsypané stany, pódii, horolezeckými stěnami, ale především skauty. Skauty, kam až jen oko dohlédne. Prošli jsme slavnostní bránou, která byla lemovaná vlajkami 159 států a teritorií, které se Jamboree zúčastnily, a s naprosto nepopsatelným pocitem jsme vstoupili na Jamboree,“ snaží se přiblížit atmosféru Momiray.

V prostorách Hylands Park strávili osm hodin. Navštívili propagační stany každé výpravy, vyzkoušeli si, jaké to je být estonským lovcem, vystáli si hodinovou frontu na suvenýry, zhlédli video k výročí skautingu, obdivovali africkou exhibici a hlavně prožili nezapomenutelný den mezi skauty z různých koutů světa.

Životní zážitek

„Když jsme z Jamboree odjížděli, byli jsme bohatší o největší životní zážitek, o spoustu přátel od Aljašky až po Japonsko a o spoustu odznaků, neboť jsme díky našim hezkým odznakům a jednoznačně nejhezčím šátkům slyšeli kouzelné slovíčko change asi nejčastěji ze všech účastníků Jamboree,“ hodnotí významný den Peroutka.