VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Existence lomu versus lidé

STŘÍBRNÁ SKALICE - Technický ředitel firmy Hanson Josef Pelc: Chceme využít všechny zásoby.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Technický ředitel Josef Pelc (vlevo) v lomu.Foto: DENÍK/Dana Zářecká

Postup těžby ve skalickém lomu a současnou situaci pro Kolínský deník komentoval technický ředitel Josef Pelc.

Jak rychlý je postup těžby?

Celková mocnost lomu je sto metrů, takže postup těžby je skutečně pomalý s ohledem na výši těžby, která tu je. Lom má sedm etáží a chceme využít všechny zásoby, které jsou v daném schváleném dobývacím prostoru. Zatím se pořád budeme pohybovat v následujících letech v prostoru povolené hornické činnosti.

Vysvětlil jste záměry lomu petičnímu výboru?

Překvapuje mě, že sem nikdo z petičního výboru nepřišel. Já jsem panu Podlešákovi osobně nabízel, že pokud bude mít zájem, ať mi zavolá a dával jsem na sebe spojení. Dokonce jsem ho sám navštívil a snažil se mu situaci objasnit, ale neviděl jsem ochotu to pochopit. Když někdo přijde a komunikuje s námi, my komunikujeme s ním a jsme ochotni mu všechny informace dát. To nejsou tajné dokumenty. Kdyby měli autoři petice skutečný zájem užít objektivních informací v petici, tak je dostali. Jsme soukromá společnost, ale jsme do značné míry společností veřejnou. To znamená, že zveřejňujeme všechny informace o nás, o našich záměrech, veškerá jednání o stanovení dobývacího prostoru a povolení hornické činnosti.

Kde vidíte největší dopad existence lomu na život obyvatel Stříbrné Skalice?

Osobně vidím největší zátěž pro lidi ze Skalice v dopravě. Kámen je z hlediska svých vlastností jeden z nejlepších jako materiál pro vozovky. Vozí se na tři obalovny, kam směřuje 80% dopravy. Jsou to většinou profesionální dopravci, kteří mají technicky perfektní auta. Zbývajících dvacet procent jsou drobní podnikatelé se starými auty a tam je problém. My nejsme oprávněni říct zákazníkovi, že na jeho vůz materiál nenaložíme. Ze zákona o provozu na pozemních komunikacích zodpovídají za vozidlo provozovatelé a řidiči. Ten, kdo má možnost pokutovat přestupky, je policie.

O problémech víme

Vedoucí dopravního inspektorátu Jiří Procházka: O problémech s dodržováním rychlosti i tonáže víme. Mobilní váhy vlastní jenom Centrum služeb pro silniční dopravu, které je půjčuje. Každý měsíc je máme jeden den k dispozici. Máme vypracovaný plán kontrol pro každý měsíc a podle něj váhy ve spolupráci s centrem umísťujeme. Ve Stříbrné Skalici jsme už byli a chystáme se zase. Je to ale problém. Největší efekt má akce ze začátku, protože řidiči si rychle dají přes vysílačky vědět a na předepsanou tonáž si dávají pozor. Co se týče kontrol dodržování rychlosti, je realita taková, že s pěti dopraváky, které mám k dispozici, celý okres nestihneme obsáhnout. Proto se hlavně kontrolují úseky se zvýšeným počtem závažných dopravních nehod.

 

 

 

Lidé ze Stříbrné Skalice se obávají dalšího rozšiřování lomu. Proto petiční výbor sepsal petici, ve které žádá zastavení činnosti lomu. Současně petice upozorňuje na negativní důsledky spojené s činností kamenolomu, zejména zvýšenou prašností, hlučností a ničením komunikací těžkými nákladními auty. Kromě vyjádření jednatele petičního výboru Miloslava Podlešáka jsme vás seznámili se stanovisky ředitele pro výrobu a rozvoj firmy Hanson Stanislava Kotrčky. Více informací zde: kolinsky.denik.cz/zpravy_region/region_skalice_lom20070914.html

18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zimní stadiony ve středních Čechách

Jak si žije středočeský hokej?

Basketbalista Kolína David Machač

Ptali jste se on-line basketbalisty Davida Machače

Velmi silný vítr pokácel desítky stromů

Střední Čechy – Jeden výjezd za druhým – a div ne, že po patnáctém ještě i dvacátý, Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo se zásahy u popadaných stromů, které bylo třeba odklidit poté, co podlehly silnému větru. Za prvních pět hodin odpoledne se jich nahromadilo sedmnáct. Šrumec odstartoval na Nymbursku, nicméně nejvíce událostí, hned čtyři, hlásí Příbramsko.

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Ani skvělá pověst restaurace nic nezaručuje, varují hygienici

Střední Čechy – Trus hlodavců, poletující nebo hemžící se hmyz, špína, kam se člověk podívá, nepořádek, na které je i sprosté slovo slabé, nebo jídlo uložené tak, že by se ho jeden štítil jen dotknout; natož vzít do úst.

Kolíňáci volají po demolici zdevastovaného domu

Kolín /FOTOGALERIE/ – Školská ulice je už notnou dobu ostudou města, jako kdyby ani nepatřila v upravenému centru. A přitom do něj vede, navíc směrem od autobusového a vlakového nádraží. Kultivace Školské ulice a řešení vybydleného, zničeného, poměrně velkého městského objektu bylo i jedním z podnětů, které Kolíňáci vhodili do bedny přání tradičně umístěné pod vánočním stromem na Karlově náměstí. „Přímo žádají demolici tohoto domu,“ potvrdil starosta Vít Rakušan.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>