VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevzdáváme se, v práci pokračujeme

STŘÍBRNÁ SKALICE - Obyvatelům Stříbrné Skalice vadí zátěž spojená s provozem lomu. Obávají se jeho rozšiřování a zformulovali petici za zastavení těžby a iniciovali podpisovou akci. Důvody vysvětluje jednatel petičního výboru Miloslav Podlešák (na snímku níže).

15.9.2007
SDÍLEJ:

Co považujete za největší problém?

Jde o řadu spolu souvisejících problémů. Jedním z nich jsou vláknité části amfibolitického dýchatelného prachu, které vznikají při drcení kamene. Domníváme se, že opatření k zamezení prašnosti jak při drcení kamene, tak při skládkování a přepravě štěrku jsou nedostatečná a zejména se nedodržují. To nemluvím o odstřelu, kdy se mrak prachu nese celým územím. Podíváme-li se do statistiky úmrtnosti na rakovinu, tak Středočeský kraj zaujímá druhou příčku hned za krajem Severomoravským, a obec Stříbrná Skalice na tom není lépe. Proto chceme docílit toho, aby byl proveden rozbor tohoto mikroskopického prachu specializovanou laboratoří. Rozhodně se nespokojíme s posudkem laboratoře, která pro tento druh dýchatelných prachů není akreditována.

Lom existuje už několik desetiletí. Proč jste až v současnosti formulovali tento radikální požadavek?

Protože až v posledních letech dramaticky vzrostl objem těžby. V roce 2006 se vytěžilo přes sto čtyřicet tři tisíc tun proti jednačtyřiceti tisícům tun v roce 1994. S tím vzrůstá prašnost, hlučnost a zejména dopravní zátěž.

Čekali jste tolik podpisů pod peticí? Z jakého důvodu se lidé k vašemu názoru přidávali?

Představte si, že bydlíte u silnice ve Skalici. Ráno po páté hodině začínají najíždět nákladní vozy k lomu. Jenom místní vědí, jaký hluk takové prázdné auto dělá, o dodržování rychlosti ani nemluvím. Opačným směrem v průběhu dne projedou desítky naložených aut. To jsou až padesátitunové kolosy, nezaplachtované, materiál práší, občas po cestě i část spadne. Silnice jsou rozbité, pro pěší nebezpečné. Na mostcích nejsou raději umístěnyinformační značky o maximální povolené tonáži. Domy kolem silnic praskají. Úložiště drceného kamene na protějším břehu řeky Sázavy je neustálým zdrojem jemného prachu, který je jako „předkrm“ pro hosty vyhlášené vodácké hospůdky Na Marjánce i pro vodácké stanoviště u mostu. To je dennodenní realita. A to nemluvím o situaci, kdyby se dobývací prostor rozšířil a prakticky by zmizel vrchol Čapíku. Pak by všichni s hrůzou zjistili, že se tu nedá žít.

Jaké další kroky plánujete k dosažení vašeho záměru?

Protože máme pocit, že ne všechny instituce nás braly jako odpovídající partnery a byly ochotné nám poskytnout požadované informace, rozhodli jsme se založit občanské sdružení a v práci budeme pokračovat.

Všechny limity striktně dodržujeme

Záměry a stanoviska firmy Hanson, která v současné době lom provozuje, objasňuje ředitel pro výrobu a rozvoj Stanislav Kotrčka (na snímku vpravo).

Jaký je záměr společnosti?

Chceme využít nerostné bohatství a máme zájem tak, jak bylo předem projektováno, vytěžit všechny zásoby v rámci dobývacího prostoru. Ale v současné fázi záměr rozšíření dobývacího prostoru až za vrchol Čapíku tady není. Realita je taková, že ložisko jde směrem ke Stříbrné Skalici. Pokud bychom my, nebo kdokoliv jiný v budoucnosti chtěl rozšiřovat dobývací prostor, znamenalo by to vlastnit tam pozemky a v předstihu tam vybudovat jakýsi zelený val – nový zalesněný prostor. Víme, že si obyvatelé Skalice váží současného pohledu. A ten by musel být zachován.

Jaký je maximální roční limit pro výši těžby?

Máme stanovenou maximální roční výši těžby na 130 000 tun drceného kameniva. Komerčně bychom na trhu realizovali mnohem víc, ekonomika jde nahoru. Ale podmínky byly vyjednané do tohoto limitu a z toho vycházíme. Nad rámec této hranice můžeme prodávat nedrcený lomový kámen, případně skrývku, a to je limitováno poptávkou. Celkově se pohybujeme kolem 140 000 tun maximálně. Roční vytěžené množství ze zákona sdělujeme Geofondu, Ministerstvu průmyslu a obchodu a Obvodnímu báňskému úřadu Kladno. Ten limit je tak nízký, že nám těsně zajišťuje rentabilitu lomu.

Jak vy vidíte dopad provozu lomu na život skalických obyvatel?

Je to průmyslový závod, těžba nerostných surovin, používá se vrtací technika, trhaviny, technologická linka s několika stupni drcení a třídění a je tady určitý počet aut. Jde o koexistenci průmyslového závodu a zóny pro bydlení a rekreaci. Proto jsou stanoveny určité emisní a hygienické limity, které se snažíme striktně dodržovat. Snažíme se, aby veškerý provoz byl v souladu s právem, předpisy a normativy. Víme, že lidem strašně vadí provoz. Auta sem jedou ráno prázdná z kopce a strašně rachotí. Ale nikdy jsem neviděl, že by policie zkontrolovala, zda dodržují čtyřicítku. To však není v naší kompetenci.

Prováděly se někdy mineralogické rozbory, s jakým výsledkem?

Je proveden podrobný geologický průzkum. Pravidelně provádíme laboratorní zkoušky, máme provedený od nezávislých specialistů mineralogický rozbor z dubna letošního roku, který potvrdil, že se zde převážně těží amfibolitický diorit a že žádný azbest neobsahuje. Stejný závěr potvrdil i rozbor vzorků na Akademii věd z letošního srpna.

Provádělo se v okolí lomu měření prašnosti?

Prováděli jsme i měření prašnosti. V okolí lomu jsme měli po dobu čtyř měsíců umístěny sběrné nádoby na spad a exaktně se vyhodnocovaly výsledky. Limit jsme nepřekročili, stejně tak u hlučnosti a seismických měření.

Více informací zde: kolinsky.denik.cz/zpravy_region/region_skalice_lom20070913.html

V příštím týdnu si v Deníku přečtěte vyjádření technického ředitele lomu Josefa Pelcla a vedoucího lomu Jiřího Párysa. Oslovíme i Dopravní inspektorát Policie ČR a obyvatele Stříbrné Skalice.

15.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Mechanik - zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Holák Martin, tel.: 321 613 202, po - pá 8 - 14 hod, , e-mail: holak@sicar.cz, , Hledáme zaměstnance na pozici mechanik-zámečník. Naše společnost se zabývá výrobou speciálních vozidel, např. sanitní automobily, pojízdné dílny, policejní a hasičské vozy, automobily pro vězeňskou službu, aj., , Náplň práce:, výrobní a montážní práce na vozidlech i mimo ně., , Požadujeme odborné znalosti, zručnost a praxi., , Pracovní doba: Po-Pá od 6,30 do 15,00 hod., Po roce možnost prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou., , Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování.. Pracoviště: Sicar, spol. s r.o. - provoz, 282 01 Český Brod. Informace: Martin Holák, +420 321 613 202.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 30 000 Kč

Svářeči Svářeči nerezu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt:, Břízová Monika, tel.: 724 391 544 denně mezi 8 - 16 hod., , e-mail: monika.brizova@kphn.cz,, osobně: po předchozí telefonické domluvě., , Náplň práce:, svařování kovových dílů a konstrukcí., , SMĚNY: 5,45 - 14,15hod, 14,15 - 22,15hod, 22,15 - 5,45hod., , Požadujeme:, vyučení ve strojírenském oboru, svářečský kurz a dobrou zkušenost se svařovací metodou TIG a MAG (nerez), MIG (hliník) v tloušťkách 0,8-6,0mm, dobrou znalost čtení výkresové dokumentace. , Vyžadujeme vysokou kvalitu práce a časovou přizpůsobivost. , , Zaměstnanecké výhody:, měsíční ohodnocení ve výši 0 - 21% základní mzdy, příplatek za odpolední a noční směny, kvalitní ochranné pomůcky a oděv, dotované obědy v závodní jídelně, stravenky za noční směny, příspěvek 3% základní mzdy na penzijní program, 4 dny tzv."zdravotního volna" za rok.. Pracoviště: Kphn a.s.-kolín, Havířská, č.p. 202, 280 02 Kolín 2. Informace: Monika Břízová, +420 724 391 544.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 25 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti chemie (kromě chemického inženýrství) Specialista REACH. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Buřivalová Kateřina Mgr., tel.: 321 335 315, po - pá 8 - 14 hod, e-mail: katerina.burivalova@draslovka.cz,, Dušková Jana, tel.: 321 335 208, po - pá 8 - 14 hod, e-mail: jana.duskova@draslovka.cz., , CO BUDE VAŠÍ NÁPLNÍ PRÁCE:, o provádění rešerší a příprava podkladů pro registrace, o administrativní činnosti pro zajišťování registrací a grantů, o vedení evidence smluv spojených s registracemi, o vedení evidence ochranných známek a patentů úseku technického rozvoje, o sledování investičních nákladů na registrace, o administrace bezpečnostních listů včetně expozičních scénářů, o vedení průběžné agendy spojené s REACH a CLP., , CO OD VÁS OČEKÁVÁME:, o VŠ chemického směru , o znalost základů ekonomiky, o AJ na středně pokročilé úrovni podmínkou, o znalost práce s PC na uživatelské úrovni (MS Office, Adobe, atd.), o schopnost pracovat v týmu, o ochotu učit se novým věcem, samostatnost, zodpovědnost., , PŘEDPOKLÁDANÝ NÁSTUP: IHNED, dohodou., , CO VÁM MŮŽEME NABÍDNOUT:, o perspektivní zaměstnání s možností kariérního postupu v prosperující společnosti, o odpovídající finanční ohodnocení, o 5 týdnů dovolené, o příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění, o dotované závodní stravování, o a další benefity.. Pracoviště: Lučební závody draslovka a.s. kolín, Havlíčkova, č.p. 605, 280 02 Kolín 2. Informace: Kateřina Buřivalová, +420 321 335 315.

Právo - Právo Advokátní a ostatní koncipient 20 450 Kč

Asistenti soudců Asistent/-ka soudce. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: djurcikova@osoud.kol.justice.cz, , Požadavky:, - ukončené VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda na právnické fakultě VŠ v ČR, - státní občanství ČR, - bezúhonnost, - praktická znalost práce na PC, - způsobilost k právním úkonům.. Pracoviště: Okresní soud v kolíně, Kmochova, č.p. 144, 280 02 Kolín 2. Informace: Dana Jurčíková, +420 321 770 783.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání komisařů proběhlo v Kolíně.
8

Testační komisaři se sešli ve společenském domě

Velikonoční jarmark byl doplněný zdobením kraslic.
16

OBRAZEM: V Doubravčicích už začali s malováním vajíček

Běžce neodradil ani sníh a silný vítr

Český Brod /FOTOGALERIE/ - 25. ročník silničního běhu Českobrodská pečeť se uskutečnil v neděli 18. března v Českém Brodě u Podviničního rybníka. 

OBRAZEM: Zlatým hřebem veltrubského plesu bylo dráždivé pánské vystoupení

Veltruby - Zpočátku Hasičský ples ve Veltrubech pořádaný v sobotu 17. března Sborem Dobrovolných hasičů obce připomínal tradiční vesnickou tancovačku doprovázenou oblíbenými hity v podání skupiny Domino.

OBRAZEM: Pekař zakončil své Dvě duše tour v kolínských Starých lázních

Kolín - Jedenáct zastávek měla hudební šňůra kutnohorského písničkáře Petra Štolby říkajícího si Pekař, nazvaná podle posledního videoklipu Dvě duše tour.

OBRAZEM: V baru Pod Hodinama hrál a zpíval Jim Čert

Kolín - Po mnoha alternativních rockových kapelách si třetí březnový pátek v kolínském baru Pod Hodinama zahrál a zazpíval undergroundový zpěvák a harmonikář Jim Čert, vlastním jménem František Horáček, který byl první, jenž před mnoha lety vystoupil v později legendární štítarské hospodě La France.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT