VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevzdáváme se, v práci pokračujeme

STŘÍBRNÁ SKALICE - Obyvatelům Stříbrné Skalice vadí zátěž spojená s provozem lomu. Obávají se jeho rozšiřování a zformulovali petici za zastavení těžby a iniciovali podpisovou akci. Důvody vysvětluje jednatel petičního výboru Miloslav Podlešák (na snímku níže).

15.9.2007
SDÍLEJ:

Co považujete za největší problém?

Jde o řadu spolu souvisejících problémů. Jedním z nich jsou vláknité části amfibolitického dýchatelného prachu, které vznikají při drcení kamene. Domníváme se, že opatření k zamezení prašnosti jak při drcení kamene, tak při skládkování a přepravě štěrku jsou nedostatečná a zejména se nedodržují. To nemluvím o odstřelu, kdy se mrak prachu nese celým územím. Podíváme-li se do statistiky úmrtnosti na rakovinu, tak Středočeský kraj zaujímá druhou příčku hned za krajem Severomoravským, a obec Stříbrná Skalice na tom není lépe. Proto chceme docílit toho, aby byl proveden rozbor tohoto mikroskopického prachu specializovanou laboratoří. Rozhodně se nespokojíme s posudkem laboratoře, která pro tento druh dýchatelných prachů není akreditována.

Lom existuje už několik desetiletí. Proč jste až v současnosti formulovali tento radikální požadavek?

Protože až v posledních letech dramaticky vzrostl objem těžby. V roce 2006 se vytěžilo přes sto čtyřicet tři tisíc tun proti jednačtyřiceti tisícům tun v roce 1994. S tím vzrůstá prašnost, hlučnost a zejména dopravní zátěž.

Čekali jste tolik podpisů pod peticí? Z jakého důvodu se lidé k vašemu názoru přidávali?

Představte si, že bydlíte u silnice ve Skalici. Ráno po páté hodině začínají najíždět nákladní vozy k lomu. Jenom místní vědí, jaký hluk takové prázdné auto dělá, o dodržování rychlosti ani nemluvím. Opačným směrem v průběhu dne projedou desítky naložených aut. To jsou až padesátitunové kolosy, nezaplachtované, materiál práší, občas po cestě i část spadne. Silnice jsou rozbité, pro pěší nebezpečné. Na mostcích nejsou raději umístěnyinformační značky o maximální povolené tonáži. Domy kolem silnic praskají. Úložiště drceného kamene na protějším břehu řeky Sázavy je neustálým zdrojem jemného prachu, který je jako „předkrm“ pro hosty vyhlášené vodácké hospůdky Na Marjánce i pro vodácké stanoviště u mostu. To je dennodenní realita. A to nemluvím o situaci, kdyby se dobývací prostor rozšířil a prakticky by zmizel vrchol Čapíku. Pak by všichni s hrůzou zjistili, že se tu nedá žít.

Jaké další kroky plánujete k dosažení vašeho záměru?

Protože máme pocit, že ne všechny instituce nás braly jako odpovídající partnery a byly ochotné nám poskytnout požadované informace, rozhodli jsme se založit občanské sdružení a v práci budeme pokračovat.

Všechny limity striktně dodržujeme

Záměry a stanoviska firmy Hanson, která v současné době lom provozuje, objasňuje ředitel pro výrobu a rozvoj Stanislav Kotrčka (na snímku vpravo).

Jaký je záměr společnosti?

Chceme využít nerostné bohatství a máme zájem tak, jak bylo předem projektováno, vytěžit všechny zásoby v rámci dobývacího prostoru. Ale v současné fázi záměr rozšíření dobývacího prostoru až za vrchol Čapíku tady není. Realita je taková, že ložisko jde směrem ke Stříbrné Skalici. Pokud bychom my, nebo kdokoliv jiný v budoucnosti chtěl rozšiřovat dobývací prostor, znamenalo by to vlastnit tam pozemky a v předstihu tam vybudovat jakýsi zelený val – nový zalesněný prostor. Víme, že si obyvatelé Skalice váží současného pohledu. A ten by musel být zachován.

Jaký je maximální roční limit pro výši těžby?

Máme stanovenou maximální roční výši těžby na 130 000 tun drceného kameniva. Komerčně bychom na trhu realizovali mnohem víc, ekonomika jde nahoru. Ale podmínky byly vyjednané do tohoto limitu a z toho vycházíme. Nad rámec této hranice můžeme prodávat nedrcený lomový kámen, případně skrývku, a to je limitováno poptávkou. Celkově se pohybujeme kolem 140 000 tun maximálně. Roční vytěžené množství ze zákona sdělujeme Geofondu, Ministerstvu průmyslu a obchodu a Obvodnímu báňskému úřadu Kladno. Ten limit je tak nízký, že nám těsně zajišťuje rentabilitu lomu.

Jak vy vidíte dopad provozu lomu na život skalických obyvatel?

Je to průmyslový závod, těžba nerostných surovin, používá se vrtací technika, trhaviny, technologická linka s několika stupni drcení a třídění a je tady určitý počet aut. Jde o koexistenci průmyslového závodu a zóny pro bydlení a rekreaci. Proto jsou stanoveny určité emisní a hygienické limity, které se snažíme striktně dodržovat. Snažíme se, aby veškerý provoz byl v souladu s právem, předpisy a normativy. Víme, že lidem strašně vadí provoz. Auta sem jedou ráno prázdná z kopce a strašně rachotí. Ale nikdy jsem neviděl, že by policie zkontrolovala, zda dodržují čtyřicítku. To však není v naší kompetenci.

Prováděly se někdy mineralogické rozbory, s jakým výsledkem?

Je proveden podrobný geologický průzkum. Pravidelně provádíme laboratorní zkoušky, máme provedený od nezávislých specialistů mineralogický rozbor z dubna letošního roku, který potvrdil, že se zde převážně těží amfibolitický diorit a že žádný azbest neobsahuje. Stejný závěr potvrdil i rozbor vzorků na Akademii věd z letošního srpna.

Provádělo se v okolí lomu měření prašnosti?

Prováděli jsme i měření prašnosti. V okolí lomu jsme měli po dobu čtyř měsíců umístěny sběrné nádoby na spad a exaktně se vyhodnocovaly výsledky. Limit jsme nepřekročili, stejně tak u hlučnosti a seismických měření.

Více informací zde: kolinsky.denik.cz/zpravy_region/region_skalice_lom20070913.html

V příštím týdnu si v Deníku přečtěte vyjádření technického ředitele lomu Josefa Pelcla a vedoucího lomu Jiřího Párysa. Oslovíme i Dopravní inspektorát Policie ČR a obyvatele Stříbrné Skalice.

15.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 13 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhláři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Chrastil Pavel, tel.: 777 944 635,, e-mail: truhlarstvichrastil@seznam.cz,, osobně: pouze po předchozí domluvě - Cerhýnky 135, , Náplň práce:, zakázková výroba nábytku a interiérů., , Požadavky:, vyučení v oboru, truhlář bez maturity., , Pracovní doba:, 7 - 15:30 hod., , Výše mzdy dle dohody.. Pracoviště: Pavel chrastil - provozovna cerhýnky, 280 02 Kolín 2. Informace: Pavel Chrastil, +420 777 944 635.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 2 500 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel/ka informatiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 2500 kč, mzda max. 3500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: info@gkolin.cz, , Vzdělání vysokoškolské, magisterské, pedagogické v oboru informatika se zaměřením na vzdělávání ve střední škole.. Pracoviště: Gymnázium kolín, Žižkova, č.p. 162, 280 02 Kolín 2. Informace: Ivo Zachař, +420 321 723 430.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 18 000 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu Přípravář na stavbu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: stepanka@stavmika.cz, , Požadavky:, Ukončené vzdělání v oboru, příjemné vystupování, pracovitost., , Pracovní doba:, 8 - 16 hod.. Pracoviště: Stavmika s.r.o. - kutnohorská, Kutnohorská, č.p. 41, 280 02 Kolín 2. Informace: Štěpánka Kaftanová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt:, Synek Jindřich Mgr., tel.: 602 371 969 po 16. hodině,, osobně: po předchozí domluvě, , Náplň práce:, montáž zateplovacích systémů fasád, obklady, dlažby, omítky., , Pracovní doba:, 7 - 15:30 hod.. Pracoviště: Mgr. jindřich synek, Písečná, č.p. 758, 280 02 Kolín 2. Informace: Jindřich Synek, +420 602 371 969.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Osobní vůz se po nehodě u Českého Brodu zřítil ze srázu

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

V práci to jde, volný čas je bída, míní Středočeši

Střední Čechy – Aktuálně kraj není úplně na chvostu celorepublikového srovnání jako loni, ale z posledního 14. místa mezi kraji poskočil na 12. příčku. Takové výsledky nabídl čerstvě zveřejněný srovnávací výzkum Místo pro život. V jeho rámci analytici agentury Datank vyhodnocují data z nezávislých zdrojů i údaje z průzkumu, při němž bylo osloveno 2800 lidí.

Trestat za vysvědčení? Nesmysl, říká psycholožka

Střední Čechy - Každý rodič by měl mít představu, jaké vysvědčení jeho ratolest domů přinese. Trestat za vysvědčení je nesmysl, je výsledkem minimálně půlroční práce a není žádným překvapením. Takový názor má Jaroslava Štětinová, ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Středočeského kraje. „Možná by si spíše měl rodič sáhnout do svědomí, zda udělal vše pro to, aby jeho dítě obstálo,“ podotýká.

Víkend s historií, uměním, pivem i pod parou

Střední Čechy – Kdo je skalním milovníkem houbaření, má asi před víkendem jasno: o volných dnech vyrazí do lesa. Už před týdnem se šířily zvěsti o tom, jak se situace zlepšila: vedle hříbků a holubinek lze sklízet i křemenáče – a kdo má štěstí, kápne i na lišky. A v týdnu leckde nepřehlédli ani lidé ve městech, že béžové kloboučky místy vykoukly i z trávníků v parcích. Jen je třeba procházet přírodou citlivě a vyhledávat vlhčí místa.

Řádění vichru zaměstnalo hasiče a energetiky, ale i železničáře

Střední Čechy – Nejenom jednotlivá odběrná místa, ale i celé oblasti připravil ve čtvrtek odpoledne o dodávky elektřiny meteorology předem ohlašovaný silný vítr. Ten lámal stromy a větve po celé republice – včetně řady míst ve středních Čechách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT